Fotolia recenzia

Fotolia


Výhody
+ Je pod záštitou celosvetovej spoločnosti Adobe
+ Patrí medzi lídrov na trhu a v databáze majú obrovský počet snímok

Nevýhody
– Budúcnosť Fotolie nie je úplne jasná a web nie je v slovenčine

fotolia-logo

Navštíviť web →

Zhrnutie:

Fotolia jednoznačne patrí medzi TOP 5 fotobánk na trhu. Nájdete tu obrovské množstvo fotiek, videí, vektorov či zvukových stôp. Firma je na trhu od roku 2005 a stále si drží svoje postavenie = veľa fotografov sem stále nahráva svoje fotky. Zvrat nastal v roku 2015, kedy sa Fotolia dostala pod záštitu firmy Adobe, ktorá so sebou priniesla väčšinou pozitívne zmeny. Súbežne však Adobe prevádzkuje aj druhú fotobanku Adobe Stock, ktorú rozvíja o niečo progresívnejšie. Budúcnosť Fotolie nie je teda jasná. Je možné, že sa tieto dve fotobanky niekedy zlúčia. Aj tak sa stále ešte oplatí fotky nakúpiť na Fotolii, pretože výber je tu po Shutterstock druhý najväčší a cena mesačnej tarify je o niečo menšia ako v Shutterstock.

 

Financie – 7,4/10

Stredná cesta

Fotolia ponúka zlatú strednú cestu. Ich mesačná tarifa je lacnejšia ako na Shutterstock, pričom ich ponuka je dosť podobná. Máte dve možnosti: 1) kúpiť si kredity a za ne si kupovať fotografie alebo 2) zaplatiť si mesačnú tarifu s nastaveným limitom počtu snímok. Prvá možnosť je v prepočte na jeden obrázok cenovo menej výhodná, ale za to si zábery môžete stiahnuť kedykoľvek chcete (nie len počas jedného mesiaca). Druhá možnosť je výhodnejšia, ale obrázky si musíte stiahnuť v jednom mesiaci resp. nemusíte, ak si predĺžite členstvo do ďalšieho mesiaca (ak nie, prichádzate o nárok na fotky).

TIP: Kúpte si mesačnú tarifu za 199 Eur, potom máte totiž nárok na 25 snímok denne počas jedného mesiaca. Ak nepotrebujete viac fotiek, členstvo nemusíte predlžovať. A ak stiahnete všetky fotky počas toho jedného mesiaca, potom vás v prepočte jeden obrázok vyjde na krásnych cca 0,26€. Čo je veľmi slušná cena keď uvážite, že fotky môžete používať v ľubovoľnom množstve pre komerčné účely. Nevýhodou je, že sťahovať musíte každý deň, aby vám denný limit neprepadol.

Cena mesačne75€
Nákup obrázkov samostatne
Nákup na kredity
Cena najvýhodnejšej tarify199€
Počet snímok v najvýhodnejšej tarife25/denne
Cena 1 snímky v najvýhodnejšej tarife0,26€

Rozsah služieb – 5,4/10

Pár vecí chýba, ale počet a kvalita snímok to doháňa

Táto fotobanka má obrovský počet snímok v databáze. V základnom mesačnom tarife dostanete 25 snímok za 75 Eur. Web Fotolie nie je v slovenčine a nenájdete tu ani mobilnú aplikáciu, odkiaľ by išli spravovať zakúpené snímky. Niektorí však iste ocenia aj možnosť kúpy videí, hudby či vektorov. Štandardom je potom výber medzi štandardnou a rozšírenou licenciou. Royalty Free licencia je samozrejmosťou (fotku môžete použiť koľkokrát chcete a kdekoľvek chcete).

Počet obrázkov25 mesačne
Štandardná licencia
Rozšírená licencia
Celkový počet obrázkov vo fotobanke104 miliónov
Ďalšie multimédiá (video, hudba...)
Česká lokalizácia
Mobilná aplikácia iOS
Mobilná aplikácia Android

Reputácia – 7,8/10

Dlhá história, avšak nový majiteľ

Fotolia patrí medzi najlepšie na trhu už mnoho rokov, konkrétne od roku 2005. Keď potom v roku 2015 Fotoliu odkúpila firma Adobe, veci sa mierne zmenili. Fotografi dostávajú väčšie provízie a majú teda aj väčšiu motiváciu tu svoje diela nahrávať. Fotolia je na slovenskom Googli druhá najvyhľadávanejšia fotobanka a ponúka stabilné zázemie pre fotografov i zákazníkov. Hoci je budúcnosť Fotolie trocha neistá, ešte stále patrí medzi TOP 5.

Užívateľské recenzie priemer56 %
Trustpilot5,4/10
Sitejabber1,2/5
Iné (Consumersadvocate.rrg, Mystockphoto.org)9/10
Mesačná hľadanosť fotobanky (ČR)1900
Obľúbenosť na Facebooku214000 fanúšikov

Podpora – 6,5/10

Nie je tu live chat, ale odpoveď dostanete

Na výber máte medzi telefónom či e-mailom. Najrýchlejšiu odozvu pochopiteľne dostanete cez telefón, na e-mail si počkáte cca 1 pracovný deň. Počítať treba s tým, že support je kompletne v angličtine. Kto si s podporou rád chatuje na live chate, Fotolia ho nepoteší (žiadny totiž nemá). Aj napriek tomu takmer vždy dostanete kvalitnú a profesionálnu odpoveď.

Live chat
Telefón
E-mail
Reakciado 1 prac. dňa
Podpora v slovenčine?

Ak Fotolia nemá všetky fotky a obrázky, ktoré potrebujete – skúste sa pozrieť na všetky najlepšie fotobanky na slovenskom trhu.

Viac informácií →

Naše hodnotenie
 • Financie - 7.4/10
  7.4/10
 • Rozsah služieb - 5.4/10
  5.4/10
 • Reputácia - 7.8/10
  7.8/10
 • Podpora - 6.5/10
  6.5/10
6.8/10
Sending
User Review
5 (1 vote)

Viac informácií →

5naj.sk redakcia

Redakcia 5naj.sk sa skladá zo skúsených copywriterov a online marketingových špecialistov, ktorí venujú maximum svojho úsilia a času na vytvorenie kvalitného obsahu. Naše porovnanie a recenzie sú vytvárané nezaujato a tak aby šetrili váš čas. Ak sa chcete dozvedieť viac o našom tíme, prečítajte si sekciu "Kto sme" v pätičke nášho portálu. Ak sa vám naše porovnanie a recenzie páči, nebojte sa nám dať hodnotenie alebo rovno napísať e-mail. Každé spätnej väzby si vážime!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.