Porovnanie VPN

Najlepšie VPN 2022 – porovnanie, skúsenosti a recenzie 

Virtual private network (VPN) je skutočný švajčiarsky nôž, čo sa týka súkromia na internete. Vďaka VPN ste schopní zabrániť akejkoľvek cenzúre alebo zneužívaniu údajov, ktoré sú zistiteľné z IP adresy. Čo je to VPN, prečo ju potrebujete a ako vybrať tú správnu? Poslaním tohto článku je odpovedať na tieto otázky a otestovať v našom porovnaní najlepších päť VPN na trhu.

5naj-porovnanie

Vyprvpn

PureVPN

IPVanish

CyberGhost

HMA VPN

Finálna známka

8,27,57,47,46,8
1. miesto2. miesto3. miestoFinalistaFinalista
BalíčekVyprVPN PremiumPureVPN 2 YearsIPVanish 1 YearCyberGhost 2 YearsHMA VPN 12 Months
Ročná platba$80,04$34,9$77,99$69,6$78,72

Dôležité parametre

Počet IP adries200,000+80,000+40,000+1,000+93,000+
Počet rôznych umiestniení servera70+100+60+27+280+
Počet serverov700+580+850+1,000+820+
Počet zariadení55552
Štatistiky serveru
Non-logging (zákaz logov)
Anonymné prihlásenie

Zabezpečenie

Kll Switch
256 Encryption
L2TP
PPTP
SSL
TLS

Kompatibilita

Windows
Linux
iOS
Android
Mac osx
Platba kreditnou kartou
Prijímajú bitcoin?

Podpora

Nonstop podpora
Live chat
Telefón
Užívateľské fóra

Ako vybrať najlepšiu VPN (virtual private network)?

Existuje príliš veľa poskytovateľov VPN a vybrať si toho najlepšieho sa stáva nadľudskou úlohou. VPN-ky, bohužiaľ, nie sú všetky rovnako kvalitné a pretože VPN o vás budú vedieť pomerne dosť informácií (IP adresu atď.), mali by ste si vybrať takú, ktorej môžete dôverovať. V našom zozname uvádzame len tie dôveryhodné, aby sme vám pomohli oddeliť zrno od pliev.

Čo je VPN? Ako funguje VPN?

VPN (virtual private network) je služba, ktorá vám okrem iného umožňuje anonymne surfovať internetom (teda nie pod vašou IP adresou). Vy sa pripájate cez IP adresu zo serverov poskytovateľa VPN, vďaka čomu získavate celý rad výhod. Tým prvým je samozrejme kompletná anonymita. Druhou obrovskou výhodou je potom možnosť sa pripojiť „akoby“ z inej krajiny, napr. využitie nájdete pri sledovaní programov slovenskej televízie v zahraničí, ktoré inak nie je možné – VPN tento problém vyrieši. Na podobný problém narazíte napríklad aj pri Netflixe, online pokeri alebo LIVE športových prenosoch.

Nižšie uvádzam súhrn príkladov toho, ako vám môže byť VPN užitočná:

  • Anonymizuje vaše surfovanie internetom
  • Umožňuje vám dostať sa k obsahu, ktorý je v danej krajine inak cenzurovaný (zmenou IP adresy)
  • Zabezpečuje vaše pripojenie k sieti – verejné wifi už nie sú takým nebezpečenstvom
  • Chráni toho, kto sťahuje napr. cez torrenty

Prináša so sebou aj pár nevýhod:

  • Viac či menej spomaľuje vašu rýchlosť internetu (rôzni sa poskytovateľ od poskytovateľa)
  • V niektorých krajinách je používanie VPN nelegálne

Podľa čoho vyberať VPN?

Tie najlepšie VPN-ky ponúkajú vyvážený mix parametrov po všetkých stránkach. Aj napriek tomu je každá VPN-ka lepšia pre iné účely. Iné požiadavky bude mať človek, ktorého prioritou je vyhnúť sa geografickým reštrikciám a odlišné priority bude mať ten, kto sťahuje vo veľkom a potrebuje väčšiu mieru súkromia. Podľa čoho teda vyberať:

Podľa úrovne zabezpečenia – jednou z dôležitých vecí, na ktoré sa pozerať, je bezpochyby stupeň zabezpečenia. Oplatí sa pozerať na bezpečnostné protokoly SSL, TLS a pod. Všetky spomenuté protokoly v našom porovnaní by mali priniesť zodpovedajúci stupeň zabezpečenia. Ak hľadáte veľkú porciu anonymity, potom vás tiež bude zaujímať, či poskytovateľ uchováva logy, čiže zaznamenáva históriu vašej aktivity. Je tu riziko, že by vás potom rôzne inštitúcie mohli dopátrať. Ak vás tento fakt znepokojuje vyberajte si také, ktoré logy neuchovávajú (napr. podľa porovnania vyššie).

Podľa kompatibility – na koľkých zariadeniach môžete VPN používať? Aké OS vaša VPN podporuje? To sú otázky, ktoré je nevyhnutné si zodpovedať pred výberom toho pravého poskytovateľa. Podrobný výpis podporovaných operačných systémov nájdete v porovnaní vyššie.

Podľa pre vás dôležitých parametrov – to, aký počet IP adries poskytuje, alebo aké územia má vo svete pokryté, sú spravidla najdôležitejšími parametrami pri výbere. Najmä však preskúmajte, či u VPN nájdete krajinu, ktorú vy chcete. Ak je napríklad vaším cieľom sledovať americké športové prenosy potom je zrejmé, že prioritou je, aby servery mali aj v USA. Ďalšie parametre nájdete v porovnaní.

Rozhodne neodporúčame používať VPN zadarmo, ktoré sú nebezpečné pre vaše súkromie a tiež spravidla rapídne znižujú rýchlosť internetu.

Najlepšie VPN, všetky recenzie:

VyprVPN

VyprVPN má tisíce IP adries, vďaka ktorým sa stáva takmer nemožné zistiť vašu identitu. Služba sa tiež vyznačuje obstojným počtom serverov po celom svete, čo je pre mnohých jeden z najdôležitejších parametrov. Založenie účtu a stiahnutie softvéru je intuitívne, rovnako ako pripojenie sa ku vzdialenému serveru (z PC či mobilného zariadenia). Ide o jedného z najlepších VPN poskytovateľov s vynikajúcou podporou, ktorý funguje 24/7.

Prejsť na web VPNky / Prečítať celú recenziu VPNky VyprVPN

PureVPN

PureVPN je výborná služba. Je spoľahlivá, bezpečná a univerzálna. Majú servery po celom svete (180 umiestnení) a využívajú viac ako 80,000 IP adries. Ideálna, ak chcete odblokovať obsah, ktorý je dostupný len v inej krajine, alebo využívať VPN ako zabezpečenie pri surfovaní internetom na verejných wifi. PureVPN dokáže skryť vašu identitu a šifrovať dáta, ktoré posielate do siete. Ide o jednu z najlepších VPN na trhu, pretože má nespočetné množstvo serverov po celom svete a umožňuje niektoré šikovné používateľské nastavenia (napr. kill switch).

Prejsť na web VPNky / Prečítať celú recenziu VPNky PureVPN

IPVanish

IPVanish udrží vaše dáta v bezpečí a vašu identitu v anonymite. Keďže táto spoločnosť nezaznamenáva logy, ide o jednu z najlepších VPN pre aktivity, pri ktorých oceníte väčšiu mieru anonymity. Je to dobrá voľba aj v prípadoch, keď chcete napojiť viaceré zariadenia na jeden účet. Väčšiu mieru súkromia dodáva aj možnosť platby pomocou kryptomeny, čo vo svete VPN nie vždy je štandard.

Prejsť na web VPNky / Prečítať celú recenziu VPNky IPVanish

CyberGhost

Ak hľadáte užívateľsky prívetivú službu VPN, CyberGhost je jedna z tých najlepších. Ponúka jednak obmedzenú verziu zadarmo a tiež platenú verziu, ktorá je až 5x rýchlejšia ako „free verzia“. Dobrá voľba je to predovšetkým ak hľadáte servery v Európe, kde majú najväčšiu ponuku. Pre USA odporúčame zvoliť alternatívu. Vďaka radu serverov v Európe ponúka pomerne slušnú rýchlosť.

Prejsť na web VPNky / Prečítať celú recenziu VPNky CyberGhost

Hide My Ass VPN

Rozhodnúť sa pre Hide My Ass má význam v prípade, že vašou prioritou je veľký počet umiestnení serverov po svete. V tomto má HMA nad konkurenciou navrch. To okrem iného umožňuje bez problému sledovať americký Netflix odkiaľkoľvek na svete. Na druhej strane nie je vhodnou voľbou, ak je vašou prioritou maximálne súkromie a rýchlosť. V histórii mali totiž niekoľko incidentov, kedy zdieľali dáta s britskou vládou. Majú síce poslednou dobou nejaké negatívne ohlasy, ale celkovo ide o dôveryhodnú spoločnosť, ktorá je pod záštitou celosvetovej spoločnosti AVG.

Prejsť na web VPNky / Prečítať celú recenziu VPNky Hide My Ass VPN


Ako sa vám naše porovnanie páči?
Sending
User Review
5 (1 vote)