Porovnanie WordPress šablón

Najlepšie WordPress šablóny 2022

Výber správnej WordPress šablóny pre váš web je jednou z najdôležitejších vecí, ktorej pri tvorbe webu budete čeliť. Výber šablóny preto neradno uponáhľať, ostatne závisí na tom predsa úspech vášho webu. Vybrali sme preto 5 najlepších viacúčelových šablón na WordPress a zmerali ich sily v našom porovnaní. Nižšie potom objavíte podrobného radcu, ktorý vám pomôže v tom, ako si takú šablónu správne vybrať.

5naj-porovnanie

Divi

Avada

BeTheme

Enfold

The Ark

ZhrnutieNajznámejšia WordPress šablóna v roku 2022 s inovatívnym Page BuilderomNajpredávanejšia šablóna na ThemeForeste s dlhou históriou a dobrou reputáciouŠablóna s bezkonkurenčným množstvom predpripravených stránok - dokonalá na tvorbu firemných webov v akomkoľvek odvetvíPopredná prémiová šablóna s rôznorodými možnosťami customizácieNadupaná šablóna s dobrým pomerom ceny a výkonu; ideálna pre freelancerov, ktorí robia mnoho webov

Financie

Spôsob plateniaRočná či jednorazová platba za všetky šablóny a pluginy od Elegant ThemesJednorazová platba za licenciu (1 licencia = 1 web)Jednorazová platba za licenciu (1 licencia = 1 web)Jednorazová platba za licenciu (1 licencia = 1 web)Jednorazová platba za licenciu (1 licencia = 1 web)
Cena89 $ ročne či 249 $ doživotne60 $59 $59 $29 $

Dôležité parametre

Page builder
Drag & drop
Responzivita
Podpora WooCommerce
Podpora BuddyPress

Pokročilé možnosti

Vlastný font (písmo) (len CSS)
Hotové vzory stránok
Customizácia farieb šablóny
Tlačidlá pre zdieľanie na soc. sieťach
Viac variantov zobrazovania blogu
Sticky bar menu (CSS)
Možnosť vloženia skriptov
Slider
Predpripravená sekcia na portfólia
Možnosť ukladať elementy ako vzory
Mega menu (CSS)
Integrácia ikon "Font awesome"
CSS editor

Obľúbenosť šablóny

Počet užívateľských recenzií-20895 recenzií5139 recenzií9073 recenzií404 recenzií
Užívateľské hodnotenie95,4 %96,2 %96,8 %97 %
Počet stiahnutí šablóny-452162 stiahnutí127631 stiahnutí163779 stiahnutí10828 stiahnutí

Ako vyberáme WordPress šablóny?

Vytvárate web a už máte určitú predstavu, ako má web vyzerať… ale aká šablóna je tá pravá? Pri výbere treba brať do úvahy niekoľko hlavných aspektov, ktoré si poodhalíme v nasledujúcej kapitole. Podľa čoho teda vyberať WordPress šablóny?

Platená vs. šablóna zadarmo?

Svet šablón sa delí na tie platené a bezplatné. Takmer každý, kto s WordPressom začína, spočiatku rozbieha weby práve na šablónach zadarmo. Ostatne nie je to práve doménou WordPressu, že je všetko zadarmo? Áno aj nie. Robiť web s šablónou zdarma je krátkozraké, pretože nemáte zaručené aktualizácie na ďalšie verzie WordPressu, čím sa zvyšuje riziko, že web prestane fungovať. Pretože vývojár šablóny robí všetko vo voľnom čase nemôžete očakávať ani podporu, ak nastane nejaký problém.

Každopádne pre malé jednoduché weby, na ktorých vám nestojí biznis, sú šablóny zadarmo úplne bežné. Platené šablóny majú hlavnú výhodu v tom, že pre vývojárov je to často aj zdroj obživy a ponúkajú časté aktualizácie, podporu aj čistejšie naprogramovaný kód. Ak to s webom myslíte vážne, rozhodne má zmysel zaobstarať si platenú šablónu – ušetrí veľa starostí v budúcnosti a navyše zasa toľko nestojí (cca 20-100 $). Medzi najznámejšie trhovisko šablón patrí ThemeForest. Nájdete však aj firmy, ktoré predávajú šablóny samostatne bez trhoviska: napr. Elegant Themes či Thrive Themes.

Minimalistická WordPress šablóna či viacúčelová šablóna?

Na trhu existujú 2 základné typy šablón.

  • Viacúčelová WordPress šablóna (tzv. Multipurpose Theme)

Ide o šablónu, s ktorou vytvoríte takmer čokoľvek. Či už chcete magazín, e-shop či pekný firemný web, táto šablóna to pravdepodobne zvládne. Súčasťou je často i tzv. page builder, ktorý umožňuje stavať web aj inak než len ako bloky textu: slidery, viac stĺpcov, pokročilé dizajny, tlačidlá atď. Viacúčelová šablóna je ideálnym riešením, ak máte vysoké nároky na dizajn webu, ale zároveň si nemôžete najať profesionála aby vám web pripravil na mieru. Nevýhodou je potom niekedy pomalší web či veľké množstvo zbytočných funkcií. Všetky šablóny v našom rebríčku sú viacúčelové, pretože po funkcionálnej stránke nemajú konkurenciu a pre väčšinu ľudí sú dobrým riešením. Minimalistické šablóny majú však tiež svoje miesto…

  • Minimalistická WordPress šablóna

Pokiaľ od webu nečakáte veľké zázraky po dizajnovej stránke, máte s tvorbou webov už skúsenosti alebo máte k dispozícii profesionála, je múdre využiť pre svoj web minimalistickú šablónu bez zbytočných funkcií. Touto voľbou zaistíte, že tu nebude veľa nevyužitých funkcií a web bude svižnejší (veľkosť šablóny je totiž o dosť menšia). Nie, že by jednoduchú šablónu nemohol využívať neskúsený wordpressák, ale je dôležité brať do úvahy, že ste do značnej miery limitovaní šablónou. To, čo sa vám nepáči, si musíte upraviť v PHP, HTML či CSS.

Ako skvelú minimalistickú šablónu odporúčame Generate Press.

Aký druh webu tvoríte?

Aké funkcie bude váš projekt potrebovať? Ide o magazín, blog, e-shop, fórum či skrátka firemnú prezentáciu? Vždy hľadajte takú šablónu, ktorej demoverzia obsahuje práve prvky takého typu webu, ktorý tvoríte. Tvorcovia vystavujú často to najlepšie, čo šablóna ponúka, práve v demo verzii a ak tu nájdete to, čo hľadáte, pravdepodobne si to budete musieť sami upraviť pomocou pluginov či kódu.

Aké ďalšie parametre sledovať?

Vybrali sme tie najdôležitejšie veci, na ktoré sa zamerať pri výbere šablóny na WordPress.

  • Reputácia šablóny – Čo hovoria o šablóne ľudia, ktorí s ňou weby tvoria? Na internete nájdete často nespočetné množstvo užívateľských recenzií. Múdrou metrikou je aj počet stiahnutí šablóny, ktorý o tom niečo hovorí.
  • Kompatibilita šablóny – Je šablóna kompatibilná s pluginmi, ktoré budete potrebovať? Ak to šablóna neuvádza, napíšte vývojárom (čím aj otestujete ich podporu).
  • Responzivita šablóny – Tá už nie je výhodou, tá je nutnosťou. Zobrazovanie na mobilných zariadeniach je nevyhnutnosť, preto demo verziu šablóny otestujte na viacerých zariadeniach alebo v iných veľkostiach okna.
  • Užívateľská prívetivosť šablóny – Ak nemáte možnosť skúšky, pozrite sa na YouTube videá, kde je šablóna zobrazená v administrácii. Vyhovuje vám ovládanie alebo vám príde neprehľadné?
  • Pravidelné aktualizácie šablóny – Každá šablóna vydáva report o aktualizáciách. Kedy bola naposledy aktualizovaná? Ak je to viac ako 2 mesiace, už by ste mali zbystriť a radšej dať prednosť viac aktuálnej.
  • Rýchlosť šablóny – Tú si môžete otestovať na demoverzii buď pomocou nástroja ako je Pingdom alebo pocitovo.
  • Podpora šablóny – Aké ohlasy padajú na podporu? Podpora nie je potrebná do tej doby, kým sa niečo nepokazí, vtedy už je však na zmenu šablóny neskoro.

Zhrnutie

Nech už staviate akýkoľvek web na WordPresse, gratulujem – využívate aktuálne najkomplexnejší redakčný systém na tvorbu webov. Výber šablóny môže byť občas ošemetný. Pravdou je, že konkurencia je teraz tak silná, že takmer každá úspešná šablóna je zároveň aj kvalitná šablóna. Odporúčame však zhodnotiť vaše konkrétne požiadavky a podľa toho vybrať takú, ktorá je pre vás najlepšia.

WordPress šablóny – všetky recenzie:

Divi

Ak ste sa do sveta WordPress šablón už trochu ponorili, museli ste počuť o šablóne Divi. Aktuálne v roku 2019 ide o jednu z najobľúbenejších šablón, ktorú používa okrem jednotlivcov aj veľké percento profesionálov pre svojich klientov. Poznávacím znakom šablóny je ich unikátny „page builder“ podobný napr. službe Wix.com. Pracujete totiž rovno vo „frontende“ a priamo tak v reálnom čase vidíte, čo presne tvoríte. Ste tak schopní vytvoriť profesionálne dizajny bez toho, aby ste ovládali HTML či CSS.

Prejsť na web WordPress šablóny / Prečítať celú recenziu WordPress šablóny Divi

Avada

Avada je stabilne najpredávanejšia šablóna na ThemeForeste od roku 2012. Vyniká najmä svojou univerzálnosťou a možnosťou vytvoriť takmer akýkoľvek web: od magazínu cez e-shop až po firemnú prezentáciu. Pretože ide o šablónu nadupanú tisícimi rôznymi možnosťami, je spočiatku ťažšie sa v šablóne zorientovať a pochopiť, ako všetko funguje. Ak ste o niečo náročnejší ako bežný bloger a požadujete sofistikovanejšie možnosti, Avada môže byť dobrá voľba. Okrem klasických elementov tu totiž objavíte i netradičné, ako napr. možnosť vložiť carousel produktov hocikde na web (napríklad do článku).

Prejsť na web WordPress šablóny / Prečítať celú recenziu WordPress šablóny Divi

BeTheme

Celkom 370 predpripravených stránok, 127700 predajov a 5139 užívateľských recenzií – to sú čísla šablóny BeTheme v čase písania recenzie. Ide o komplexnú šablónu, ktorá dáva dôraz predovšetkým na jednoduchosť, rýchlosť a SEO optimalizáciu. Súčasťou je vizuálny page builder, ktorý síce nie je na frontende, ale aj je tak ľahko ovládateľný. Aj vďaka rozsiahlemu množstvu vzorových stránok je človek schopný stvoriť dizajnovo vyladený web aj bez veľkých úprav.

Prejsť na web WordPress šablóny / Prečítať celú recenziu WordPress šablóny Divi

Enfold

Enfold je dizajnovo vyladená a minimalistická šablóna, ktorá je zároveň našlapaná všelijakými pokročilými možnosťami. Globálne nastavenia, ako napr. vzhľad archívu príspevkov či logo, nastavujete v Theme Options. Ak chcete vyšperkovať konkrétnu stránku, využijete Aria Layout Builder, ktorý nahrádza základný textový editor (môžete však používať oba dva). Nie je potrebná znalosť kódu – takmer všetko, na čo si spomeniete, môžete upraviť v nastaveniach. Na výber máte aj niekoľko vzorových stránok, na ktorých môžete ďalej stavať – zďaleka tu však nie je toľko vzorov ako napr. V BeTheme či Divi.

Prejsť na web WordPress šablóny / Prečítať celú recenziu WordPress šablóny Divi

The Ark

The Ark Theme je viacúčelová šablóna od českých tvorcov, ktorí prerazili na globálny trh. Ide o najlepšie hodnotenú šablónu na ThemeForeste a od svojich konkurentov sa množstvom vecí odlišuje. V prvom rade The Ark nespolieha na externý page builder ako je Visual Composer, ale má svoj vlastný. Šablóna si kladie za cieľ aby k tvorbe webu nebolo treba žiadne (či málo) externých pluginov. Aj vďaka tomu je potom človek s šablónou The Ark schopný postaviť rýchly web, pripravený zobať návštevnosť pomocou SEO. V šablóne sú teda zabudované funkcie o ktoré sa často starajú pluginy, ako napr. slider či kontaktný formulár.

Prejsť na web WordPress šablóny / Prečítať celú recenziu WordPress šablóny Divi


Ako sa vám naše porovnanie páči?
Sending
User Review
5 (3 votes)