Porovnanie antivírusov

Najlepší antivírus 2022

Ak hľadáte ten pravý antivírus, ktorý ochráni váš počítač alebo telefón, ste na správnom mieste. Otestovali sme desiatky antivírusov a vybrali najlepších päť. Celkové poradie je dané našou známkou, ktorá je súhrnom piatich najdôležitejších oblastí: ochrana, užívateľská prívetivosť, záťaž počítača, podpora, nezávislé testovanie.

5naj-porovnanie

Avast

ESET

Norton

AVG

McAfee

Finálne hodnotenie

7,57,47,376,8
1. miesto2. miesto3. miestoFinalistaFinalista

Ochrana

Ochrana online platieb (nutnosť inštalovať prehliadač)
Firewall
Rodičovská kontrola (za príplatok)
Antimalware
Antispyware
Antiadware
Antiransomware
E-mailová ochrana (iba pre Outlook a Windows mail)
Ochrana hesiel online (Norton identity safe - zadarmo)
Ochrana pred podvodnými stránkami

Užívateľská prívetivosť

Antivírus pre mobil
Možnosť vyskúšať si antivírus zadarmo - 30 dní - 30 dní - 30 dní - 30 dní - 30 dní
InštaláciaNa pár kliknutí cez stiahnutú inštaláciuNa pár kliknutí cez stiahnutú inštaláciuNa pár kliknutí cez stiahnutú inštaláciu - nutnosť predchádzajúcej registrácieNa pár kliknutí cez stiahnutú inštaláciuNa pár kliknutí cez stiahnutú inštaláciu - nutnosť predchádzajúcej registrácie
OdinštaláciaCez avastclear.exe - vymaže všetky zvyšky po programeCez ESET uninstaller - vymaže všetky zvyšky po programeCez Norton Removal Tool - vymaže všetky zvyšky po programeCez AVG Remover - vymaže všetky zvyšky po programeCez McAfee Consumer Product Remover - vymaže všetky zvyšky po programe
Počet licencií v testovanej verzii111neobmedzeneneobmedzene
Jednoduchosť ovládania108987

Záťaž počítača

68665
Potreba pamäte RAM2565122 GB (Windows 10)2562 GB
Potreba miesta na disku2 GB600 MB300 MB2 GB500 MB
Využitie procesora Intel Pentium 4/AMD Athlon 64 alebo vyšším (s podporou inštrukcií SSE2)1 GHz 32-bit (x86) alebo 64-bit (x64) procesor1 GHz Intel Pentium 4/AMD Athlon 64 alebo vyšším (s podporou inštrukcií SSE2)1 GHz
Odporúčané operačné systémyWindows 10 okrem edícií Mobile a IoT Core Edition (32- alebo 64-bitový); Windows 8/8.1 okrem edícií RT a Starter Edition (32- alebo 64-bitový); Windows 7 SP1 alebo vyšší, všetky edície (32- alebo 64-bitový); Windows Vista SP2 alebo vyšší, okrem edície Starter Edition (32- alebo 64-bitový); Windows XP SP3, všetky edície (32-bitový)Windows 2000, XP, 2003, Windows Vista a Windows 7Microsoft Windows® 10 (All versions except Windows 10 S)
Microsoft Windows® 8.1 or later (32-bit and 64-bit)
Microsoft Windows® 8 and Windows® 8 Pro (32-bit and 64-bit)
Microsoft Windows® 7 (32-bit and 64-bit) with Service Pack 1 or later
Microsoft Windows® Vista (32-bit and 64-bit) with Service Pack 1 or later
Microsoft Windows® XP with Service Pack 3
Windows 10 okrem edícií Mobile a IoT Core Edition (32- alebo 64-bitový); Windows 8/8.1 okrem edícií RT a Starter Edition (32- alebo 64-bitový); Windows 7 SP1 alebo vyšší, všetky edície (32- alebo 64-bitový); Windows Vista SP2 alebo vyšší, okrem edície Starter Edition (32- alebo 64-bitový); Windows XP SP3, všetky edície (32-bitový)Microsoft Windows 10, 8.1, 8, a 7 (32- and 64-bit)
Hodnotenie podľa AV-comparatives - menej je lepšie7,55,65,77,55,7

Podpora

Forma dotazuaut. požiadavkae-mailtelefónaut. požiadavkae-mail
Počet zodpovedaných otázok10/1010/1010/1010/100/10
Majú online live chat?
Podpora v slovenčine?

Nezávislé testovanie

Vírus bulettin71,90 %97,10 %87,90 %72,80 %68,10 %
Dtest58,00 %66,00 %72,00 %64,00 %51,00 %
Priemer64,95 %81,55 %79,95 %68,40 %59,55 %

Ako vybrať najlepší antivírus?

Používate doma zámky? Pri výbere z bankomatu si zakrývate ruky? Zamykáte auto? Strážite si svoje osobné veci? Predpokladám, že to robíme všetci.

Od dôb existencie internetu riešia ľudia viac a viac osobných záležitostí online. Vo vašom e-maili sú dôležité informácie o vašej osobe, prihlasujete sa do internetového bankovníctva, uchovávate v prehliadačoch heslá pre jednoduchšie prihlasovanie. Váš počítač, e-mail alebo prehliadač je doslova preplnený informáciami o vás. Tieto informácie znamenajú v informačnom veku zlato… Dokonca viac, než zlato, je to zlato kombinované s ropou a celé zabalené do platiny.

Teraz otázka na telo, ako veľmi chránite svoje súkromie online? Ak ste ako väčšina internetových užívateľov, máte antivírus vo verzii zadarmo. V čase, keď hackeri cielia aj na našu malú krajinu, kedy vírusy sú stále sofistikovanejšie a správajú sa ako užívatelia a kedy e-maily od vašich známych a príbuzných môžu obsahovať vírusy, už táto ochrana nie je dostačujúca.

Čo od antivírusu očakávať?

Lenže ako vybrať ten správny antivírus, ktorý vás dokonale ochráni a ktorý zároveň nebude zaťažovať váš počítač?

Zostavili sme zoznam požiadaviek, ktoré dôkladne skúmame v našom porovnaní a ktoré vám pomôžu vybrať si ten správny antivírus pre vaše potreby.

Ochrana

Toto je absolútne zásadný parameter na ktorý by ste sa mali zamerať. Váš budúci antivírus by mal byť schopný pokryť všetky známe typy vírusov, ktoré môžu ohroziť váš počítač, najmä potom malware, spyware, adware a samozrejme (v dnešnej dobe veľmi diskutovaný) ransomware, čiže vydieračský vírus.

Pokiaľ využívate e-mail pre vašu súkromnú korešpondenciu, určite by mal byť antivírus schopný ochrániť prichádzajúce nebezpečné správy.

Ak nakupujete online je absolútne zásadné, aby ste boli chránení pri prihlasovaní sa do vášho internetového bankovníctva.

Užívateľská prívetivosť

Ak sa preklikáte celým rozhraním antivírusu a nakoniec nenájdete, čo očakávate, je to samozrejme zle. Váš antivírus musí byť zrozumiteľný, logicky postavený a jednoduchý na ovládanie. Dbajte na pozornosť aj v možnosti odinštalácie. Stáva sa, že antivírusy za sebou rady zanechávajú dáta vo vašom počítači, ktoré neskôr môžu spôsobovať problémy. Vždy si skontrolujte akým spôsobom možno antivírus odinštalovať.

V dnešnej dobe používame čím ďalej, tým viac elektroniky ako sú počítače, telefóny, tablety, chytré hodinky a dokonca chytré domácnosti. Váš antivírus by mal byť schopný ochrániť všetky vaše zariadenia. Niektoré antivírusy na trhu dokonca vedia všetky zariadenia ochrániť v rámci jednej licencie a jednej ceny.

Záťaž na počítač

Antivírus vo vašom počítači je váš pomocník, ktorý má slúžiť a pomáhať. S tým je spojená aj záťaž počítača, ktorá by mala byť čo najmenšia. Čo možno najmenšia záťaž na procesor, pamäť RAM a ak používate SSD disky potom by aj priestor, ktorý antivírus zaberá, by mal byť minimálny.

Podpora

Žijeme v Slovenskej republike, a ak váš antivírus alebo dokonca počítač má problém, je absolútne zásadné, aby sme sa dopísali a dovolali na technickú podporu antivírusu a mohli náš problém ihneď riešiť. Osobne preferujem live chat a telefón pred e-mailom a ticketovacím systémom.

Zhrnutie

Chcite od svojho antivírusu viac, chcite ochranu všetkých vašich zariadení pred vírusmi a hackermi, chcite podporu v slovenčine a chcite antivírus, ktorý beží ticho na pozadí vášho počítača bez toho, aby ste to pocítili na rýchlosti systému.

Potrebujem platený antivírus alebo mi stačí antivírus zadarmo?

Tu prichádza otázka, či ste ochotní za antivírus platiť alebo nie. Poďme si teraz objasniť, aký rozdiel je medzi plateným antivírusom a free antivírusom. Free antivírus väčšinou zvládne detegovať, že máte v počítači vírus. Okrem drobných funkcií navyše je to spravidla všetko, čo s free antivírusom obdržíte. Platený antivírus má v sebe komplex bezpečnostných funkcií, ktorých súčasťou je spomínaná detekcia vírusov. Či už ide o funkciu vyčistenia a zrýchlenia PC, správu hesiel, ochranu proti spamu, zabránenie krádeži vašej identity alebo iné pokročilé funkcie, ktoré prispievajú celkovému zabezpečeniu počítača.

Pre absolútne zabezpečenie je nevyhnutné mať antivírus platený, ak však hľadáte základné riešenie s detekciou antivírusov a ste pokročilý používateľ, potom vám stačí free antivírus, napríklad Avast.

Antivírus pre mobil

Pri vyberaní antivírusu pre mobil musíte mať na pamäti fakt, že telefóny často nemajú tak veľkú pamäť RAM a výkon ako vaše stolové PC/MAC či laptop. Preto pri výbere antivírusu pre mobil je „rýchlosť“ alebo skôr „nízka záťaž pre výpočtový výkon“ najdôležitejšia vlastnosť antivírusového programu.

Najlepší antivírus pre Android

Mobilné telefóny sú všeobecne menej náchylné na vírusy, ako napríklad počítače, ale samozrejme s inováciami v moderných technológiách sa aj hackeri začínajú obzerať po medzierkach v operačnom systéme Android.

Vlastníci iPhone môžu byť zatiaľ v pokoji aj keď existujú vírusy, ako napríklad ransomware, ktorý dokáže napadnúť aj iOS.

Pokiaľ si chcete zaobstarať antivírus pre mobilný telefón Android alebo iPhone – voľte antivírusy, ktoré vám v rámci jednej licencie pre váš počítač ochránia aj mobilný telefón. Z nami recenzovaných antivírusov odporúčame napríklad:

AVG Internet Security – bez obmedzenia, ktorý v rámci jednej licencie zabezpečí aj váš mobilný telefón.

Recenzie najlepších antivírusov:

Avast Internet Security

Avast je jeden z najlepších antivírusov na trhu. Nijako extrémne nezaťažuje počítač a môžete sa naň spoľahnúť pri ochrane všetkých známych i neznámych vírusov. Vďaka spojeniu so spoločnosťou AVG využíva teraz ich vírusová databáza kombinované dáta. Dá vám aj najväčšiu dávku ochrany zo všetkých testovaných antivírusov. Softvér má veľmi prívetivé užívateľské prostredie a jednoduché ovládanie.

Prejsť na web antivírusu / Prečítať celú recenziu antivírusu Avast

ESET Smart Security

ESET patrí medzi antivírusy, ktoré sa každoročne umiestňujú na popredných priečkach v nezávislých testovaniach. Vďaka jednoduchému ovládaniu a nadpriemernej podpore je softvér vhodný aj pre neskúsených užívateľov. Výborná voľba v prípade, že chcete spoľahlivý antivírus, ktorý vás nebude obťažovať falošnými varovaniami.

Prejsť na web antivírusu / Prečítať celú recenziu antivírusu Eset

Norton Security Standard

Norton je komplexný antivírusový softvér. Obsahuje všetky funkcie, ktoré by ste od kvalitného antivírusu očakávali. Vyzdvihnúť musíme zvýšenú ochranu proti ransomware a vynikajúce výsledky pri teste spomalenia počítača pri zapnutí a pri bežných úkonoch. Softvér je užívateľsky prívetivý a detekcia vírusov je zrejmá a jasná.

Prejsť na web antivírusu / Prečítať celú recenziu antivírusu Norton

AVG Internet Security

Antivírusový softvér AVG bol v roku 2016 zakúpený spoločnosťou Avast a tí nielen, že ponechali meno programu, ale vylepšili ho o svoje jadro a vírusovú databázu. Antivírus chráni pred všetkými známymi vírusovými hrozbami, jedinou nevýhodou je ľahké spomalenie počítača a pomalá podpora.

Prejsť na web antivírusu / Prečítať celú recenziu antivírusu AVG

McAfee AntiVirus Plus

McAfee spadá pod americkú spoločnosť Intel a jedná sa o celosvetovo známy antivírus. Nájdete tu vlastný firewall a iné užitočné funkcie na ochranu vášho počítača. V porovnaní s inými antivírusmi je administrácia o niečo zložitejšia a systém je trochu ťažkopádny. Na druhú stranu McAfee má dlhoročnú tradíciu, čo viedlo k vyladeniu softvéru do dokonalosti. Bohužiaľ, antivírus nie je v slovenčine a preto je v našich podmienkach menej využívaný. Licencia obsahuje ochranu pre neobmedzený počet zariadení na platformách Windows, Android, MacOS a iOS.

Prejsť na web antivírusu / Prečítať celú recenziu antivírusu McAfee


Ako sa vám naše porovnanie páči?
Sending
User Review
4.36 (11 votes)