Porovnanie fotobánk

Najlepšie fotobanky 2022

Vytvárate webový projekt a hľadáte preň profesionálne fotky? Zároveň však chcete mať istotu, že vám nebude vypísaná tučná pokuta za porušenie autorských práv? Potom sa fotobankám pravdepodobne nevyhnete. Ako ale vybrať tú správnu fotobanku a aké sú tie najlepšie na trhu? Tento článok vám odpovie.

5naj-porovnanie

123RF

Depositphotos

Shutterstock

Dreamstime

Fotolia

Finálna známka

8,88,28,07,06,8
1. miesto2. miesto3. miestoFinalistaFinalista
Mesačná tarifa 150 snímokMesačná tarifa 30 snímokMesačná tarifa 50 snímokMesačná tarifa 10 snímokMesačná tarifa 25 snímok

Financie

Cena mesačne79$ (70€)29$ (26€)125€35€75€
Nákup obrázkov samostatne
Nákup na kredity
Cena najvýhodnejšej tarify199$ (176€)199€199€198€199€
Počet snímok v najvýhodnejšej tarife750/mesačne750/mesačne750/mesačne750/mesačne25/denne
Cena 1 snímky v najvýhodnejšej tarife0,23€0,26€0,26€0,26€0,26€

Rozsah služieb

Počet obrázkov200 mesačne30 mesačne50 mesačne10 mesačne25 mesačne
Štandardná licencia
Rozšírená licencia
Celkový počet obrázkov vo fotobanke89 milónov51 miliónov169 miliónov67 miliónov104 miliónov
Ďalšie multimédiá (video, hudba...)
Česká lokalizácia
Mobilná aplikácia iOS
Mobilná aplikácia Android

Reputácia

Užívateľské recenzie priemer72 %81 %53 %72 %56 %
Trustpilot8,5/108/103,2/107,8/105,4/10
Sitejabber1,9/53,5/51,5/53,3/51,2/5
Iné (Consumersadvocate.rrg, Mystockphoto.org)9,4/109,3/109,6/107,3/109/10
Mesačná hľadanosť fotobanky (ČR)130016001210010001900
Obľúbenosť na Facebooku671000 fanúšikov89000 fanúšikov606000 fanúšikov385000 fanúšikov214000 fanúšikov

Podpora

Live chat
Telefón
E-mail
Reakciaokamžite na chateokamžite na chateokamžite na chatedo 1 prac. dňado 1 prac. dňa
Podpora v slovenčine? (e-mail)

Ako vybrať fotobanku?

Článok naopak nie je určený pre fotografov, ktorí chcú na snímkach zarábať. Fotobanky sme hodnotili na základe ich prínosu pre zákazníkov, nie podľa ziskovosti pre autorov. Ak ste autor a chcete predávať vaše snímky, užitočné informácie nájdete napríklad na portáli fotobanky.cz.

Čo je to fotobanka?

Fotobanka je miesto, kde sa stretáva ponuka kvalitných snímok a ich dopyt. Väčšinou tu nájdete milióny obrázkov v tisícoch rôznych kategórií. Zmyslom fotobánk je vytvoriť miesto, odkiaľ môžu ľudia čerpať fotografie a úplne legálne ich potom používať pre komerčné použitie. Existujú fotobanky zadarmo, známejšie sú však tie platené. Fotobanky zadarmo majú mnoho nevýhod, pričom jedna z nich je neistota, či na obrázok máte skutočne právo (tučná pokuta môže prísť kedykoľvek). V našom hodnotení sme preto hodnotili iba tie platené.

Podľa čoho vyberať fotobanku pre váš projekt?

Pri výbere tej pravej majte na pamäti niekoľko faktorov, ktoré preberieme v odsekoch nižšie. Dobrý výber fotobanky vám môže ušetriť veľa nervov a peňazí.

I. Podľa ceny

Áno, ako vždy cena hrá dôležitú úlohu. Vo svete fotobánk však nutne neplatí, že čím viac si zaplatíte, tým väčší počet a lepšiu kvalitu snímok dostanete. Kvalita snímok je u väčšiny podobná, pretože autori často nahrávajú fotky do všetkých známych fotobánk, aby tak navýšili svoje príjmy. Niektoré majú síce vo svojej databáze viac fotiek ako iné, ale napr. všetkých päť fotobánk v našom zozname ponúka viac ako 50 miliónov snímok. Čiže s malým výberom si hlavu nelámte.

Hoci má každá fotobanka iný systém platenia, princíp je v podstate rovnaký. Máte na výber z mesačnej tarify alebo nákupu kreditov, za ktoré si potom kupujete jednotlivé snímky. Mesačná tarifa je väčšinou najvýhodnejšia = dostanete najviac snímok za najnižšiu cenu, ale všetky zábery musíte stiahnuť v jednom mesiaci. Pričom nákup na kredity je vždy drahší, ale za to máte slobodu v tom, kedy si snímky stiahnete.

TIP: Ak začínate projekt a dopredu viete, aké fotky budete v budúcnosti potrebovať, potom sa oplatí zriadiť si mesačnú tarifu iba na jeden mesiac a maximálne využiť mesačného limitu obrázkov a všetky ich stiahnuť v jednom mesiaci. Môžete sa dostať aj na sumy ako 0,25 eur za jednu snímku. Ušetrené čiastky sa potom rovnajú doslova stovkám eur (fakt!).

II. Podľa rozsahu služieb

Fotobanky sa okrem ceny odlišujú aj rozsahom služieb. Najmä potom počtom obrázkov, ktoré si môžete stiahnuť; celkovým počtom snímok v databáze; typmi licencií; alebo možnosťou sťahovať obrázky cez mobilnú aplikáciu. Parametrov je vskutku veľa, vždy záleží na vašich prioritách. Môžete dať čisto na váš pocit vyskúšať si všetky a následne vybrať tú, v ktorej sa vám najlepšie pracovalo.

Celkom iste však vyberajte takú, kde je Royalty Free licencia, kde máte zaručenú možnosť použitia kdekoľvek chcete a v akom počte chcete. Len čo uvidíme, že fotobanka ponúka iba Rights Managed, odporúčam držať sa od nej čo najďalej. Tu totiž máte presne špecifikované, kam alebo na ako dlho môžete obrázok umiestniť.

III. Podľa užívateľských recenzií

Rovnako ako so všetkým, aj tu sa oplatí prečítať si recenzie a skúsenosti iných. Nie je síce múdre zmeniť názor len na základe zopár dobrých alebo zlých recenzií, ale minimálne si urobíte nejaký obrázok, čo môžete čakať. Začať môžete napríklad s recenziami, ktoré sme pre vás prichystali my.

Recenzie všetkých fotobánk

123RF

123RF patrí k najlepších fotobankám už mnoho rokov a za tú dobu stihla nahromadiť okolo 90 miliónov snímok. Po všetkých stránkach je to vynikajúca fotobanka – cena, rozsah služieb aj reputácia. Ide o solídnu firmu, ktorá je plne lokalizovaná pre češtinu (vrátane podpory). Môžete sa dostať na pomerne slušnú cenu v prepočte na jeden obrázok, keď využijete ich mesačné tarify. Majú vynikajúce vektory a máte tiež možnosť nakúpiť aj audio či videá. Čo je asi najdôležitejšie, na internete nájdete nespočetné množstvo pozitívnych recenzií a len málo tých negatívnych. 123RF je skvelá voľba, ak hľadáte veľký počet profesionálnych snímok za pomerne nízku cenu.

Prejsť na web fotobanky / Prečítať celú recenziu fotobanky 123RF

Depositphotos

Depositphotos je ukážka toho, že nákup profesionálnych fotografií vás hneď nemusí finančne zruinovať. S flexibilným plánom sa dostanete na krásnych $29 mesačne (cca 25 Eur), pričom máte nárok na 30 snímok, ktoré sa vám navyše prelievajú do ďalších mesiacov. Nonstop live chat podpora, mobilné aplikácie a česká lokalizácia je pre Depositphotos samozrejmosťou. Aj napriek tomu, že je tu o niečo menší výber než napr. na Shutterstock, je tu neskutočne veľa kvalitných fotografií s licenciou Royalty free (fotky môžete využívať v akom množstve chcete). Ak navyše neradi platíte viac za väčšie rozmery alebo rozlíšenie, potom ste na správnej adrese – všetky veľkosti sú za rovnakú cenu.

Prejsť na web fotobanky / Prečítať celú recenziu fotobanky 123RF

Shutterstock

Shutterstock je dlhodobý líder na trhu a aj vďaka tomu ponúka neskutočne veľkú databázu profesionálnych snímok. Za vysokú kvalitu fotografií môže okrem iného prísny schvaľovací proces autorov (odmietajú veľa fotografov). Na druhú stranu z pohľadu fotografov ide o vôbec najzárobkovejšiu fotobanku a majú teda aj veľkú motiváciu pridávať nové a nové kvalitné snímky. Nevýhodou je potom o niečo drahšia tarifa pre samotných zákazníkov. Shutterstock je však vyhlásená fotobanka s českou lokalizáciou a pokročilým vyhľadávaním. Dobrá voľba je to predovšetkým vtedy, keď hľadáte veľmi kvalitné fotografie, nechcete tráviť veľa času hľadaním a zároveň vám nevadí si trochu priplatiť.

Prejsť na web fotobanky / Prečítať celú recenziu fotobanky 123RF

Dreamstime

Dreamstime je vysokokvalitná fotobanka, ktorá nemá tak ohromujúci počet snímok ako Shutterstock alebo Fotolia, ale svoje miesto na trhu si už dávno našla. Neorientuje sa iba na fotky, ale aj na videá, ilustrácie a audiá. Hoci majú pomerne zložitý systém platenia pomocou kreditov, vďaka mesačnej tarife sa môžete dostať na veľmi pekné ceny (cca 0,26€ za fotku). Milovníci smartfónov určite ocenia možnosť sťahovať fotky pomocou mobilnej aplikácie. Web nie je v slovenčine – s tým treba počítať. História Dreamstime siaha až do roku 2004 a ak uvažujete nad jeho voľbou, neurobíte chybu ak očakávate kvalitné fotky od serióznej a stabilnej fotobanky.

Prejsť na web fotobanky / Prečítať celú recenziu fotobanky 123RF

Fotolia

Fotolia jednoznačne patrí medzi TOP 5 fotobánk na trhu. Nájdete tu obrovské množstvo fotiek, videí, vektorov či zvukových stôp. Firma je na trhu od roku 2005 a stále si drží svoje postavenie = veľa fotografov sem stále nahráva svoje fotky. Zvrat nastal v roku 2015, kedy sa Fotolia dostala pod záštitu firmy Adobe, ktorá so sebou priniesla väčšinou pozitívne zmeny. Súbežne však Adobe prevádzkuje aj druhú fotobanku Adobe Stock, ktorú rozvíja o niečo progresívnejšie. Budúcnosť Fotolie nie je teda jasná. Je možné, že sa tieto dve fotobanky niekedy zlúčia. Aj tak sa stále ešte oplatí fotky nakúpiť na Fotolii, pretože výber je tu po Shutterstock druhý najväčší a cena mesačnej tarify je o niečo menšia ako v Shutterstock.

Prejsť na web fotobanky / Prečítať celú recenziu fotobanky 123RF


Ako sa vám naše porovnanie páči?
Sending
User Review
5 (1 vote)