Poslednou dobou je o kryptomenách a najmä o tej najväčšej, Bitcoine, veľa počuť. Premýšľali ste aj vy niekedy nad tým, že by ste si kryptomenu Bitcoin chceli kúpiť? Neviete, ako kúpiť bitcoin a kde ho eventuálne použiť alebo predať? Aké vlastne existujú možnosti nákupu a nie je to len podvod? Máme pre vás dobrú správu – my to vieme!

Tento návod vás prevedie nákupom bitcoinov krok po kroku. Dozviete sa hlavne, kde kúpiť bitcoin, ako kúpiť bitcoin a na čo si dať pozor.

Prezradíme vám ale aj kam Bitcoin ukladať, aby ste s ním potom mohli jednoducho pracovať. Predsa len kúpiť si ho je pekné, ale k čomu by vám bol, keby ste ho nemohli nikomu poslať alebo by ste nevedeli, ako sa predáva, keby jeho hodnota stúpla. A keď budete skúmať ešte ďalej, prezradíme vám, aká je najlepšia Bitcoin peňaženka . Nemusíte sa ale báť. Nákup samotný vlastne nie je nič zložité, hoci to tak môže zo začiatku vyzerať. Všetko, čo potrebujete, je váš počítač alebo telefón, internet, bitcoinová peňaženka a rada, kde bitcoin zohnať. Tak ideme na to.

Čo je Bitcoin Peňaženka?

Aby ste mali kde svoje kúpené bitcoiny skladovať, potrebujete tzv. bitcoinovú peňaženku . Ide o jednoduchý program alebo aplikáciu v mobile, ktorá vám uschová všetky vaše získané kryptomeny na jednom mieste. A hlavne vďaka nej budete schopní nielen bitcoiny kupovať, ale zároveň za ne aj nakupovať. Napríklad na Alge, ktorá ich prijíma ako jednu z metód platby.

A ako vlastne taká bitcoinová peňaženka funguje? Ide o to, aký typ si vyberiete. Prakticky si môžete vybrať medzi troma druhmi peňaženiek.

  1. Online peňaženky (napr. peňaženka na CoinBase), sú síce pohodlné, ale zároveň menej bezpečné. Vaše bitcoiny za vás drží niekto iný a vy len pomocou online prostredia určujete, kam ich má poslať.
  2. Potom existujú aj mobilné/počítačové peňaženky (napr. Coinomi alebo Exodus), ktoré sú o niečo bezpečnejšie (bitcoiny máte pri sebe v telefóne a nemusíte veriť nejakej ďalšej firme).
  3. Alebo úplne najbezpečnejšie, hardvér peňaženky , ktoré vyzerajú ako USB flash disk, ktorý sa strká do počítača. Taká fyzická peňaženka je vlastne malý počítač, ktorý má v sebe vaše bitcoiny uložené a zašifrované, takže sa k nim nedostane ani žiadny vírus, ktorý by mohol napadnúť váš telefón alebo bežný počítač.

My pre začiatok odporúčame mobilnú peňaženku Coinomi . Stiahnete si ju ihneď, je zadarmo av slovenčine.

Už svoju peňaženku máte? Poďte sa teraz konečne pozrieť na to, ako bitcoiny kúpiť!

1. Nákup bitcoinu na online kryptomenovej zmenárni

Áno, rovnako ako bežné meny, aj kryptomeny majú svoje zmenárne. A nákup bitcoínov na zmenárni je v zásade tá najjednoduchšia a najrýchlejšia možnosť, ako ho získať. Zvládne to prakticky každý, kto vie na základnej úrovni používať počítač.

Výhodou je, že existujú aj slovenské zmenárne (napríklad Finex.cz ), kde je možné bitcoin kúpiť za koruny a všetko je v slovenčine.

V niektorých online zmenárňach môžete platiť aj platobnou kartou, ale väčšinou prebieha nákup bankovým prevodom. Pri nákupe a predaji v zmenárni je určite potrebné postrážiť, aký má daná zmenáreň kurz. Tie sa totiž často líšia a môžu pre vás byť viac či menej výhodné. Pred nákupom si teda radšej kurzy porovnajte pri viacerých zmenárňach.

Ako kúpiť bitcoin v zmenárni?

V zmenárni (napríklad spomínaná kryptomenová zmenáreň Finex.cz ) zadáte čiastku, za ktorú chcete bitcoin nakúpiť – ihneď sa vám potom ukáže, koľko bitcoinov za takú čiastku zaobstaráte.

Pokiaľ sa vám kurz zdá ako výhodný, potom budete musieť zadať vašu emailovú adresu a adresu vašej peňaženky. Vašu adresu nájdete priamo v aplikácii danej peňaženky. Pri Coinomi, ktorú sme odporúčali vyššie, stačí kliknúť na tlačidlo Prijať a adresa sa Vám zobrazí. Väčšinou vyzerá nejako nasledovne: 3Bx7iXLuCgSsvUEDsdebiVvSSEbPGGu3TE .

Až všetko zadáte a potvrdíte, buď budete presmerovaní na platobnú bránu (v prípade platby kartou) alebo uvidíte presný popis toho, ako za vaše kryptomeny zaplatiť. Väčšinou je potrebné poslať peniaze v EUR na nejaký účet a uviesť správny variabilný symbol a informáciu pre príjemcu.

To je všetko! Teraz si už len starostlivo skontrolujte, či všetko v poriadku prebehlo. Do pár hodín (alebo dní, v prípade nákupu bankovým prevodom) by ste vo vašej peňaženke mali bitcoiny mať!

2. Nákup Bitcoinu na kryptomenovej burze

Pokiaľ máte v pláne pravidelnejšie investície vyšších čiastok, je dobré využiť bitcoinovú burzu. Tu sa potom obchoduje v oveľa väčších objemoch a to väčšinou v eurách alebo dolároch.

Taká burza ponúka možnosť nakúpiť s veľmi nízkym poplatkom, ktorý je zhruba 10x menší, než u bitcoinových zmenární. Je tu však potrebné pripočítať poplatok za smenu Sk na EUR a späť. Tiež je nutné podotknúť, že po registrácii na burzu budete musieť prejsť verifikáciou vašej identity a budete musieť (väčšinou nejakej zahraničnej firme v Ázii či Amerike) poslať ofocený občiansky preukaz. Dobré je tiež určite prejsť nejaké porovnanie bitcoin búrz , aby ste šli naisto a nešliapli výberu vedľa.

Ako kúpiť Bitcoin na burze?

Prvým krokom bude väčšinou registrácia na burze, ktorá často býva veľmi zdĺhavá. Bude s ňou súvisieť oskenovanie vášho osobného dokladu kvôli overeniu identity a často aj jedno z vašich vyúčtovaní kvôli overeniu adresy. Niektoré burzy vyžadujú aj overenie bankového účtu.

Burza Bitcoin
Burza je jedným zo spôsobov, ako kúpiť kryptomenu.

A potom už je to rôzne. Na niektoré burzy skrátka nabijete peniaze bankovým prevodom a za tie následne nakupujete. Na tých je potom možné na rovnaký účet peniaze aj vybrať späť. Iné umožňujú čisto výber a dobíjanie kryptomenami – to platí skôr pre burzy, kde nie je nutné overenie dokladom. Niektoré akceptujú aj platobné karty. Nevýhodou však je, že väčšina overených búrz neprijíma koruny – budete teda najskôr musieť ešte čiastku previesť na požadovanú menu.

Nevýhodou búrz však je, že väčšina overených búrz, snáď až na jednu alebo dve, neprijíma české koruny – budete teda najskôr musieť ešte danú čiastku previesť na požadovanú menu, čo vás tiež môže nejakú tú korunu stáť.

Nákup potom prebieha tiež o niečo zložitejšie a nestačí iba zadať investovanú čiastku a potvrdiť ju. Často je potrebné vyplňovať aj požadovanú cenu, za ktorú chcete nakúpiť, alebo je možné vybrať si už vytvorenú ponuku od iných obchodníkov. Na burzách totiž neobchodujete so samotnou burzou. Burza iba sprostredkuje obchod medzi samotnými ľuďmi.

Pre nákup na burze nie je nutné mať bitcoin peňaženku, pretože svoje bitcoiny môžete stále držať iba v rámci vybranej burzy. Je ale odporúčané aj tak si vlastnú peňaženku založiť, pretože burzy sú častým cieľom hackerov, ktorí sa snažia vaše kryptomeny z vášho burzového účtu dostať. Naopak napr. s hardvérom peňaženkami (ako treba český Trezor) sa to žiadnemu útočníkovi nepodarí.

3. Nákup v kryptomenovom bankomate

Takzvaný Bitcoinmat je ďalšia možnosť, ako si kúpiť bitcoin . Ide o nákup či predaj kryptomeny za hotové peniaze. Nákup v automate nevyžaduje žiadnu registráciu. Bitcoinmat vyzerá podobne ako bankomat, len ich je po území Českej republiky oveľa menej. Ale v poslednej dobe sa objavujú ako huby po daždi. Teraz ich bude niečo cez stovku. Ten najbližší bitcoinmat môžete nájsť napr. na tejto mape .

Výška transakcií je väčšinou obmedzená na minimálne 4 EUR a maximálne na 1000 EUR.

Nákup bitcoinu v automate začne tým, že si najskôr vyberiete kryptomenu, ktorú budete chcieť kúpiť. Bitcoin, Litecoin alebo Ethereum. Následne zvolíte čiastku, za ktorú chcete nakúpiť, cez čítačku naskenujete pomocou QR kódu adresu vašej peňaženky, vložíte v bankovkách patričný obnos a čakáte, kým automat nákup spracuje.

Bitcoin automat vám tiež často zvládne vytvoriť tzv. bitcoinovú papierovú peňaženku, pokiaľ žiadnu ešte nemáte.

Bohužiaľ je ale kurz v takýchto bankomatoch vysoko nevýhodný. Väčšinou je zhruba 25x vyššia, než kurz na burzách, alebo 2x-3x vyššia, než na zmenárňach.

4. Osobný nákup Bitcoinu

Možný je aj osobný nákup bitcoinu. V overených aplikáciách a platformách, ktoré sú na nákup určené, medzi sebou nakupujú a predávajú len overení užívatelia. Kurz je pri takomto nákupe a predaji väčšinou zmluvný a nákup je možný napríklad aj protislužbou. Stačí sa potom s takýmto predajcom či kupujúcim stretnúť osobne v kaviarni, priniesť so sebou peniaze v hotovosti a peňaženku na telefóne.

Ešte než k takému stretnutiu ale dôjde, budete si cez takú P2P platformu (napr. Local Bitcoins) musieť vytvoriť vlastný profil a overiť Vašu totožnosť. Potom si už len vyberiete ponuku, ktorá sa vám páči. Vyberať môžete podľa obnosu, preferovanej platobnej metódy, uvádzaného poplatku a ďalších parametrov. Následne už komunikujete len s predajcom a platforma do obchodu nijako nevstupuje.

Tiež je samozrejme dobré (a pre nováčikov možno úplne najlepšie) obchodovať priamo s niekým, koho dobre poznáte. Napríklad s príbuzným, alebo kamarátom, ktorý sa o kryptomeny zaujíma. Môže vám totiž aj pomôcť a vysvetli niečo, čomu nerozumiete. Osobný nákup a predaj bitcoínov umožňujú aj niektoré trafiky, ale tam si s predavačom asi veľmi nepokecáte.

Ako získať Bitcoin?

Bitcoin je ale možné získať aj trochu iným spôsobom. Napr. je ho možné vyťažiť . Ťažba je ale čím ďalej tým ťažšia, pretože sa o to snaží mnoho ľudí a potom je potrebné kupovať stále lepšiu a lepšiu ťažobnú techniku.

Existujú dokonca zariadenia, ktoré sú vyrobené priamo na ťažbu. Tie sú ale veľmi drahé a návratnosť investície je v takom prípade neistá. Veľmi tiež záleží na cene elektriny, ktorú odoberáte. Pokiaľ nemáte najvýkonnejšie stroje na trhu a cenu elektriny pod 0,10 EUR za kW/h, je pre vás ťažba pravdepodobne nevýhodná, a bude lepšie jednoducho prejsť na kryptomenovú zmenáreň.

Pokiaľ neplánujete investovať práve státisíce korún a čakať na naťaženie kryptomien dlhú dobu, ťažba asi nebude to pravé orechové pre vás.

Stroj Na Ziskavani Bitcoinu
Stroj na ťažbu Bitcoinu.

Pokiaľ nemáte ale práve chuť si bitcoin vyťažiť, môžete si ho tiež zarobiť. Pokiaľ vlastníte e-shop, alebo podnikáte na voľnej nohe, môžete si za odvedenú prácu nechať zaplatiť bitcoinom.

Najčastejšie otázky (FAQ) na nákup Bitcoinu

Aké sú poplatky za nákup Bitcoinu? Ne Ne

S nákupom bitcoínov je spojený tzv. taker a maker fee, ktorý sa mení podľa toho, či na burze kupujete už vytvorenú ponuku, alebo vytvárate vlastnú. Nižšie je, keď prebieha obchod na základe vašej ponuky. Všeobecne sa jedná o transakčné poplatky za prevod do vlastnej peňaženky. Poplatok sa potom mení podľa toho, akým spôsobom bitcoin kupujete.

Poplatky sa u bitcoinmatov pohybujú okolo 10%, u zmenární okolo 3% au búrz väčšinou okolo 0,25%. Ďalším poplatkom navyše môže byť poplatok za prevod meny z českej koruny na požadovanú menu a poplatok za prevedenie SEPA platby na burze.

Ako predať Bitcoin? Ne Ne

Bitcoin môžete predať podobne, ako nakúpiť. To znamená cez kryptomenové zmenárne zadaním vlastnej ponuky, cez kryptomenové burzy, prípadne ho predať fyzicky, alebo v bitcoinomate. Najrýchlejšou možnosťou je predaj cez automat, najjednoduchší cez kryptomenovú zmenáreň. Najnižšie poplatky potom dosiahnete na burze.

Koľko stojí Bitcoin? Ne Ne

Cena bitcoinu sa odvíja od aktuálneho kurzu a od poplatku za prevod do bitcoinovej peňaženky.

Ako platiť Bitcoinom? Ne Ne

Pokiaľ už máte bitcoin kúpený vo svojej peňaženke, potom už je vykonávanie bitcoinových transakcií veľmi jednoduché. A je jedno, kde sa človek práve nachádza. Bitcoiny je možné posielať za rovnakých podmienok po celom svete.
Na to, aby ste niekomu bitcoin poslali, predali ho, alebo s ním niečo zaplatili, musíte poznať bitcoinovú adresu peňaženky príjemcu. Podobne, ako keď ste si bitcoin kupovali a prevádzali do svojej peňaženky – len naopak.
Vo svojej peňaženke zadáte požadovanú čiastku na prevod a adresu príjemcu. Automaticky sa transakcia vygeneruje a podpíše ju vašim tzv. privátnym kľúčom. Transakcia sa potom sama šíri sieťou a za niekoľko minút má príjemca na svojej peňaženke potvrdenú transakciu a navýšený zostatok.


Čo čítať ďalej:


Prispieť svojou skúsenosťou
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!