Komplechný sprievodca pre Bitcoin v roku 2024

Kryptomeny hýbu svetom a ich popularita (aj kurz) neustále rastie. Vôbec prvou kryptomenou na svete bol Bitcoin . Vďaka tomu je tiež najznámejší a najpopulárnejší, nielen vo svete, ale aj u nás.

Záujem o nákup Bitcoinu sa zvyšuje as ním aj dopyt po dôveryhodných informáciách, ako vôbec bitcoiny fungujú, kde a ako ich nakúpiť alebo ako sa na nich dá zarobiť. Preto sme pre vás nachystali článok, ktorý vám na tieto otázky odpovie a poradí, na čo sa zamerať, ako postupovať aj na čo dať pozor.

Čo je Bitcoin a kde sa vzal

Bitcoin Mince
Vizualizácia Bitcoinu. Fyzická minca však Bitcoin nie je.

Bitcoin je prvou kryptomenou , ktorá sa na svete objavila. Ide o digitálnu menu, ktorá umožňuje rýchle a väčšinou anonymné nákupy a predovšetkým nepodlieha vláde žiadnej krajiny, ani iným reguláciám. Kryptomenu nemôže ovplyvňovať nikto, dokonca ani jej zakladateľ nie. Bola vynájdená s cieľom rýchlejšej, transparentnejšej a bezpečnejšej online platby, ale dá sa s ňou obchodovať aj fyzicky. Na bitcoiny vám nemôže nikto siahnuť a pokiaľ sa nebudete správať nezodpovedne a nebudete sami zverejňovať informácie, nikto sa nedozvie, koľko mincí máte.

Bitcoínov je len obmedzený počet (rovnako ako iných kryptomien). Keďže záujem o nákup stále rastie (už od roku 2009, kedy táto kryptomena vznikla) ​​a je vyšší dopyt ako ponuka, rastie aj jeho hodnota. Vďaka tomu je možné bitcoiny platiť (v rôznych e-shopoch, napr. v Alge, ale aj u súkromníkov, firiem, v službách a pod.), a samozrejme s nimi je možné aj investovať. Než si vysvetlíme, ako vôbec bitcoiny nakúpiť a ako s nimi obchodovať a zarobiť na nich, poďme sa pozrieť, kde sa vlastne bitcoiny vzali a kto za ich vznikom stojí.

Ako sme už spomínali, Bitcoin vznikol v roku 2009 ako platidlo a potenciálne investície . Hlavným cieľom bola ale transparentnosť, bezpečnosť a rýchlosť platieb po celom svete. Za jeho vznikom údajne stojí skupina ľudí označujúca sa názvom Satoshi Nakamoto , ale v skutočnosti sa nevie, o koho presne sa jedná. Rovnako, ako môžu byť anonymné transakcie s kryptomenou, je anonymný aj tvorca Bitcoinu.

Nemusíte sa však obávať, že nakupujete digitálnu menu neznámeho tvorcu. Všetko funguje ako internetová open-source peer-to-peer (P2P) sieť, ao transakcie sa stará decentralizovaná sieť užívateľov. Tí zaisťujú, aby transakcie prebiehali tak, ako majú a aby boli v poriadku aj prípadné overenia užívateľov (nutná z väčších transakcií). Menší objem bitcoínov je možné nakupovať anonymne . Decentralizácia jednoducho funguje tak, aby nikto nemohol ovplyvňovať, falšovať ani zabavovať účty, ovplyvňovať infláciu alebo ovládať peňažné toky. V tejto sieti neexistuje v skutočnosti žiadny centrálny bod (preto teda decentralizácia), ktorý by o tom všetkom mohol rozhodovať.

Výhodou je, že všetky platby síce prebiehajú anonymne, ale zároveň sú transparentné. Pýtate sa, ako je to možné? Namiesto mien a čísel účtov sú totiž vidieť na verejnej sieti (Blockchain) iba šifrované transakcie zakódované do čísel a písmen. Pri odosielaní a prijímaní platieb sa používajú BTC adresy, v podobe 34 miestneho kódu, ktorý v sebe nemá žiadne informácie o vlastníkovi účtu, ako je meno alebo adresa. Hoci sú teda všetky transakcie zverejnené v tzv. blockchaine, nikto nemôže zistiť skutočných vlastníkov adries, ktoré medzi sebou bitcoiny presúvajú.

Podľa Wikipédie vznikla v septembri 2012 nadácia s názvom Bitcoin Foundation, starajúca sa o infraštruktúru okolo bitcoinu (vrátane hlavného klienta). Na starosti má sledovanie hrozieb a prípadné vylepšovanie protokolu, zabezpečovanie konferencií a propagáciu meny. Vzhľadom na decentralizovanú povahu siete však táto nadácia nemá žiadne osobitné právomoci. Funguje tak, že v sieti vždy rozhoduje väčšina, nehľadiac na Bitcoin Foundation.

Ako s Bitcoinom obchodovať

Binance obchodovani
Burza Binance je miesto, kde sa dá Bitcoin obchodovať.

Obchody s bitcoinmi prebiehajú pomocou tzv. ťažiarov . To sú ľudia, ktorí sledujú bitcoinové transakcie, overujú ich, kontrolujú ich správnosť, spracovávajú ich a potvrdzujú. Ťažiari (miners) prevádzkujú ťažbu, tzv. mining. Preto ste možno už počuli alebo niekde čítali, že kryptomena alebo Bitcoin sa ťaží.

Ťažba prebieha tak, že jednotliví užívatelia (dnes už nie súkromníci ale veľké firmy) sledujú sieť transakcií. Vo chvíli, keď sa nejaká transakcia objaví, ju ťažiari overia, skontrolujú a prípadne potvrdia. Tým sa transakcia zapíše do spomínaného blockchainu. Každá transakcia má drobný poplatok, ktorý získa práve ťažiar, ktorý potvrdil danú platbu. Predtým bol toto veľmi výhodný spôsob, ako získať bitcoiny. Ale v súčasnosti táto činnosť vyžaduje veľké výpočtové centrá a jednotlivcom sa už ťažba bitcoinov neoplatí. Nedokázala by pokryť ani náklady na energie.

Ako sme spomenuli vyššie, každá kryptomena má obmedzený počet coinov, mincí . Pri Bitcoine je strop 21 miliónov. Akonáhle budú nakúpené všetky tieto mince, nebudú sa už vytvárať žiadne ďalšie a hodnota porastie iba na základe dopytu a ponuky. Výnosy budú prinášať poplatky z transakcií.

Ako nakúpiť Bitcoin?

Zaujali vás bitcoiny natoľko, že by ste s nimi chceli obchodovať, alebo si ich nakúpiť a využívať na rýchlu a anonymnú platbu? Potom je dobré najprv zistiť, akým spôsobom je možné bitcoiny získať . Ťažba bitcoínov je síce jedným z možných spôsobov, ale nie je rozhodne vhodná pre začiatočníkov. Naopak – je veľmi náročná na čas, trpezlivosť a riziko predstavuje aj pre skúsených investorov a ťažiarov. Bitcoiny pritom je možné získať aj oveľa jednoduchším spôsobom. Tým sú napr. bitcoinové automaty, alebo online zmenárne, kde meníte bitcoiny za určitú menu.

Bitcoinové automaty

 

Bitcoinové automaty fungujú ako zmenárne, kam fyzicky donesiete hotovosť – slovenské koruny, zvolíte si, akú menu chcete kúpiť – v našom prípade teda Bitcoin, ale v skutočnosti môžu tieto kryptomenové automaty ponúkať aj iné kryptomeny . Potom zvolíte, za koľko peňazí chcete bitcoiny kúpiť a nahráte QR kód vašej bitcoinovej peňaženky. Tú je potrebné mať, či už nakupujete cez bitcoinmaty alebo cez online zmenáreň. Pokiaľ neviete, čo bitcoinová peňaženka je a ako sa používa, dozviete sa to nižšie. Výber tých najlepších potom nájdete v našom porovnaní bitcoinových peňaženiek .

 

Po nahratí QR kódu vložíte do automatu požadované peniaze a potvrdíte transakciu. Pri väčšom objeme jednotiek po vás môže automat požadovať overenie identity. V opačnom prípade je nákup anonymný a nikto nezistí, že ste si práve vy nejaké bitcoiny nakúpili, ani v akom objeme. Do vašej bitcoinovej peňaženky sa bitcoiny nahrajú počas nasledujúcich niekoľkých hodín.

 

Online zmenárne

 

Druhou možnosťou, ktorá je tiež vhodná aj pre nováčikov, sú online zmenárne. Pri ich výbere však dávajte pozor, či nejde o podvodníkov. Radšej stavte na overené zmenárne, ktoré už prešli nejakými nezávislými testami – čítajte recenzie. Medzi overené zmenárne patria napr. SimpleCoin alebo Coinbase .

 

Nákup cez online zmenáreň je rovnako jednoduchý, ako cez bitcoinový automat, ale nemusíte nikam chodiť, ani nikde automat hľadať vo vašom meste či okolí. Stačí sa pripojiť na internet a vykonať transakciu online. V online zmenárni je potrebné sa najskôr zaregistrovať a overiť vašu identitu. Potom budete vyzvaní, aby ste si vybrali kryptomenu, teda opäť v našom prípade Bitcoin, a tiež počet jednotiek.

V súčasnosti sa hodnota jedného Bitcoinu pohybuje okolo 22 400 USD, čo je v prepočte 22 400 EUR. Samozrejme nemusíte byť milionármi, aby ste si mohli Bitcoin kúpiť. Dá sa kúpiť oveľa menšie množstvo, už za pár EUR. Najmenšia jednotka bitcoinu sa volá 1 satoshi a predstavuje 0,00000001 Bitcoinu.

Pokiaľ máte nastavené množstvo za vami požadovanú čiastku, potvrdíte nákup a prejdete k platbe. Tá prebieha väčšinou pomocou bankového prevodu (trvá o niečo dlhšie) alebo ako platba kartou (najrýchlejší variant). Po nákupe a pripísaní peňazí na váš účet v online zmenárni sa vám nakúpené bitcoiny opäť pripíšu do bitcoinovej peňaženky.

Prečo si stiahnuť/obstarať bitcoinovú peňaženku?

Než sa vôbec pustíte do nákupu bitcoínov, je potrebné mať miesto, kde svoju kryptomenu uschováte. Tým miestom sú kryptomenové peňaženky , alebo ak chcete bitcoin peňaženky , ktoré môžete mať v hardvérovej alebo softvérovej podobe. Aký je medzi nimi rozdiel?

Softvérová peňaženka je aplikácia na mobilný telefón alebo na PC , ktorú si stiahnete, spustíte a získate unikátne číslo, v podstate adresu peňaženky. Tá je samozrejme anonymná a použiť môžete buď celé šifrované číslo – adresu, prepísaním do počítača – napr. pri nákupe v online zmenárni, alebo naskenovaním QR kódu, pri nákupe v bitcoinmate.

Hardwarová kryptomenová peňaženka potom funguje ako akýsi flashdisk, na ktorom máte opäť uschovaný svoj unikátny kód/adresu. Funguje na podobnom princípe ako peňaženka v mobile, ale môžete si ju vložiť do svojej skutočnej peňaženky a mať ju skrátka kedykoľvek uloženú niekde v bezpečí – aj keď ste offline.

Tip Tip

Viac informácií o tom, ako fungujú bitcoinové peňaženky a ako ich používať sa dozviete v našom porovnaní najlepších kryptomenových peňaženiek. Tam zároveň nájdete recenzie najlepších bitcoinových peňaženiek, či už tých hardvérových alebo softvérových.

Kde a ako sa dá Bitcoin predať?

Bitmex Kryptomeny
Burza Bitmex je jedným z miest, kde sa dajú bitcoiny obchodovať.

Ak ste nakúpili bitcoiny a nechcete ich využívať na nákupy v e-shopoch a ďalších obchodoch, budete ich chcieť pravdepodobne zase predať – najlepšie so ziskom. Narozdiel od nákupu, nemožno na to (väčšinou) využiť bitcoinmaty. Aj keď niektoré sú určené na nákup aj predaj. Najľahšie a najrýchlejšie predáte svoje bitcoiny opäť na burze alebo v online zmenárňach.

Nemusíte sa pritom obávať, že nebude o bitcoiny záujem za aktuálny kurz, aj keď bude vysoký. Záujemcov o bitcoiny je stále veľké množstvo, a to postupom času rastie. Obvykle sa objaví záujemca o ponúknutý predaj kryptomeny počas pár sekúnd. Predaj je navyše rýchlejší, pretože nečakáte na prevod medzi bankami.

Ako je možné na Bitcoine zarábať?

Nákup a prodej Bitcoinu
Obchodování bitcoinu na burze je možnost, jak vydělávat.

Najjednoduchším spôsobom, ako na Bitcoine zarobiť , je jednoducho nakúpiť a držať. Napr. v roku 2017 bola cena za jeden Bitcoin približne 2000 EUR. V súčasnej dobe už sa táto cena vyšplhala cez jeden milión korún. Kto teda nakúpil pred štyrmi rokmi Bitcoiny a držal ich až dodnes, je s najväčšou pravdepodobnosťou veľa „za vodou“.

Samozrejme, že hodnota Bitcoinu neporastie stále takou raketovou rýchlosťou, ako od roku 2009, kedy táto kryptomena vznikla. Napriek tomu ale analytici prichádzajú s optimistickými prognózami, že hodnota stále dlhodobo porastie. Preto sa môže vyplatiť nakupovať bitcoiny ako dlhodobú investíciu – napríklad na dôchodok.

Druhou možnosťou je obchodovanie s pákou , čím môžete získať dvojnásobné zárobky. V takom prípade však bitcoiny nevlastníte, ale obchodujete na burze pri tzv. CFD brokeroch. Zoznam tých najlepších Forex a CFD brokerov nájdete v našom porovnaní forex brokerov .

Akonáhle si vyberiete brokera, otvorte si účet a pošlite naň peniaze. Potom môžete otvoriť obchod a to buď špekulácii na rast alebo pokles ceny bitcoinu. Potom záleží na vás, po akej dobe obchod uzavriete – môže to byť hodina, deň aj mesiace. Investor ktorý obchod vykonal, tak môže získať rozdiel ceny. Rovnako, ako môže inkasovať zisk, však môže mať stratu. Na to treba pri CFD obchodoch myslieť. Využiť môžete aj finančnú páku. Obchodovanie s pákou znamená, že môžete zvýšiť svoj potenciálny zisk o hodnotu, ktorú aktuálne v prípade použitia finančnej páky maklér ponúka.

Čo určuje kurz Bitcoinu?

Bitcoin Kurz 2021
Kurz Bitcoinu. Zdroj: Kurzy.cz

Každého, kto chce nakúpiť Bitcoin určite zaujíma, čo určuje jeho kurz a čím je krytá jeho hodnota. Faktom je, je Bitcoin krytý nie je, rovnako ako nie je krytá česká koruna, dolár atď. Predtým síce boli kryté zlatom, ale teraz už to tak dávno nie je. Strach z toho, že hodnota Bitcoinu rapídne a dlhodobo klesne, však mať nemusíte. Tú totiž udáva pomer dopytu a ponuky na trhu. Platí, že čím je viac záujemcov o nákup Bitcoinu, tým je jeho hodnota/cena vyššia.

Ak sa pozriete na graf, ako sa vyvíjala cena Bitcoinu od jeho vzniku až do dnešnej doby, nájdete tam aj prepady a pomerne prudké kolísanie. To sa samozrejme stať môže. Sú obdobia, kedy záujem kupcov/investorov poklesne, ale aj obdobie, kedy zase stúpne. Pokiaľ sa pozriete na graf v dlhodobom horizonte, uvidíte, že jeho cena po celú dobu rastie.

Doporučujeme Doporučujeme

Ak hľadáte populárnu kryptomenu, ktorú je možné kúpiť v kryptomenovom automate alebo online zmenárni, a ktorá je vhodná aj pre začiatočníkov, je Bitcoin ideálna voľba. Ide o prvú kryptomenu, ktorá vznikla za účelom anonymných avšak transparentných a rýchlych online platieb.

Kto a ako reguluje kryptomeny

Zatiaľ čo bežná mena je regulovaná (štátom, vládou a pod.), kryptomeny to majú rôzne. Pôvodne vznikli preto, aby neboli regulovateľné a neexistovala možnosť, aby ich strážil štát. V súčasnej dobe sa na reguláciu kryptomien každá krajina pozerá inak. Niekde sú nelegálne, inde to neriešia a niekde – napr. v Amerike, sa nimi dajú dokone platiť aj dane.

V Slovensku zatiaľ nie je jasné, ako sa bude naďalej s kryptomenami postupovať. Pravdepodobne časom nejaká regulácia vznikne, ale momentálne nič také neexistuje. Pokiaľ však vykazujete zisky z bitcoínov alebo iného nákupu kryptomien, nezabudnite, že je potrebné ich zdaniť a to 15 % zo zisku.

Na čo dať pri nákupe Bitcoinu pozor?

Podvody (scam) u kryptoměn
Pri nákupe kryptomien pozor na podvody a neoverené burzy.

Nech sa zdá investícia do Bitcoinu akokoľvek výhodná, stále sa jedná o investičný nástroj (nie menu, ale komoditu) a je potrebné mať na pamäti, že okrem mnohých pozitív má aj svoje nevýhody. Ak nejaký čas sledujete kurz Bitcoinu , určite si všimnete, že jeho cena pomerne veľmi kolíše. Zatiaľ čo jeden deň je cez jeden milión českých korún, druhý deň môže poklesnúť o mnoho tisíc. Nikto, ani skúsení investori nedokážu odhadnúť, ako sa cena bude vyvíjať. Aj keď sa z dlhodobého hľadiska vyvíja veľmi dobre a hodnota/cena Bitcoinu stále rastie, je potrebné myslieť na to, že správanie kryptomien je nevyspytateľné.

Ďalšou nevýhodou je, že kryptomena nie je ničím krytá . Jej hodnota závisí v podstate len od dôvery tých, ktorí si Bitcoin nakúpia. Určuje ju totiž pomer dopytu a ponuky. Na druhú stranu v dnešnej dobe nie je krytá ani česká koruna.

Keďže sa väčšina transakcií s bitcoinmi prevádzkuje online, je tiež vyššie riziko, že bude vaša bitcoinová peňaženka napadnutá hackermi. Mohli by ste tak prísť o svoje peniaze. Hackeri dnes vedia prelomiť aj pomerne zložité heslá, preto je lepšie zainvestovať a namiesto softvérových peňaženiek, ktoré sú väčšinou zadarmo, zaobstarať hardvérovú bitcoinovú peňaženku, ktorá nie je online neustále – len keď ju sami pripojíte.

Tip Tip

Hardwarové peňaženky sú najskôr bezpečnejšie oproti softvérovým. Najznámejšou hardvérovou kryptomenovou peňaženkou je Trezor.

Pri Bitcoine môže byť problémom aj čas, za ktorý sa prepošle z jedného účtu na druhý. Iné kryptomeny sú na tom síce lepšie, ale pri Bitcoine môže trvať prevod až hodinu. Čo sa samozrejme príliš nezlučuje s pôvodným plánom, prečo kryptomeny vznikli. Počítalo sa s bleskurýchlymi prevodmi. Nevýhodou môžu byť v dnešnej dobe už aj pomerne veľké poplatky.

Problémom sa môže stať aj internet samotný. K tomu, aby ste mohli vykonať transakciu s kryptomenou, je potrebné byť online, mať internetové pripojenie v mobile, na PC a pod. Pokiaľ sa ocitnete na mieste, kde nie je internet a nefungujú ani mobilné dáta, ťažko nejakú transakciu urobíte.

Posledné, čo by sme mali spomenúť, je riziko zneužitia. To sa netýka až tak jednotlivcov, ako skôr nebezpečných skupín, teroristov alebo zneužitia v prospech drogových dílerov. Tým, že sa jedná o anonymné transakcie, môžu si tieto skupiny nechať zaplatiť prakticky čokoľvek bez toho, aby to bolo vystopovateľné.


Čo čítať ďalej:


Prispieť svojou skúsenosťou
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!