Sprievodca kryptomenami v roku 2024

O kryptomenách už ste najskôr niečo počuli. Preto ste tiež určite otvorili tento článok. V ňom vám vysvetlíme, čo to vôbec kryptomeny sú, ako sa dajú využívať, prečo sú také obľúbené množstvom ľudí, firiem i veľkých korporácií a ako sa na nich dá zarábať.

Čo je to kryptomena

Kryptomeny Bitcoin
Kryptomeny sú moderným investičným inštrumentom.

Kryptomeny sú zjednodušene elektronické peniaze, alebo skrátka digitálna mena. Jedná sa o novodobý druh platidla, ktorý umožňuje rýchlejšiu, jednoduchšiu a predovšetkým bezpečnejšiu platbu. Podľa názoru Generálneho finančného riaditeľstva však nejde o peniaze, ale o nehmotnú hnuteľnú vec. Wikipédia informuje o tom, že sa kryptomena opiera o asymetrickú kryptografiu, teda o šifrovanie, na reťazenie digitálnych podpisov jednotlivých prevodov, peer-to-peer siete a decentralizáciu.

Reálna hodnota kryptomien ako novodobého platidla je určovaná ponukou a dopytom jej užívateľov, ktorých už je podľa prieskumov z roku 2021 vyše 100 miliónov. Kryptomeny si nakupujú a obchodujú s nimi jednotlivci, firmy aj veľké korporácie. Kto v tom vie chodiť, nezíska len bezpečné platidlo, ale aj nástroj, ktorým je možné zarobiť veľké peniaze.

Kryptomeny vznikli hneď z niekoľkých dôvodov. Tým hlavným bola predovšetkým bezpečnosť platieb a ich zrýchlenie. Zatiaľ čo prevod peňazí môže trvať medzi bankami (predovšetkým pri platbe do zahraničia) aj niekoľko dní, prevod kryptomeny je rýchly a bezpečný. Platíte totiž virtuálnymi peniazmi.

Vo chvíli, keď zo svojho osobného bankového účtu niekam posielate peniaze, odchádza aj množstvo informácií o vašom účte aj vás samotných. Kryptomeny zaistia transparentnosť platby , istú anonymitu (žiadne informácie o vašej osobe), ich prevod je rýchly a náklady na prevod sú takmer nulové. Narozdiel od bankovej platby do zahraničia ktorá vás môže obrat až o niekoľko sto korún.

Najstarším, najznámejším a najrozšírenejším zástupcom kryptomeny je Bitcoin . Nakúpiť ho môžete na rôznych online zmenárňach, najlepších kryptomenových burzách , ale aj v špeciálnych automatoch, ktoré sú momentálne k dispozícii v Prahe, Brne, Ostrave aj na ďalších miestach. Pribúdať budú určite ďalej, pretože obľuba, známosť aj záujem o kryptomeny neustále rastie.

Vlastnosti kryptomeny

Aj keď je používanie kryptomien na prvý pohľad jednoduché – jedná sa v podstate o elektronické prevádzanie digitálnej meny, od klasických peňazí (fiat mena s núteným obehom) sa líšia. Medzi jej vlastnosti patrí decentralizácia, čo znamená, že nemá žiadnu centrálnu autoritu, ako bežná mena. Nedá sa kontrolovať vládou ani žiadnymi autoritami, vďaka čomu zaisťuje spomínanú anonymitu.

Kryptomeny nepotrebujú žiadneho prostredníka na preposielanie. Nie je potrebné bánk ani kreditných spoločností. Komunikácia užívateľov prebieha prostredníctvom P2P sietí . Možno ju používať celosvetovo, pretože nemá žiadne hranice. Rovnakou rýchlosťou sa dostane z jedného konca sveta na druhý, rovnako ako k osobe, sediacej pri počítači o pár metrov ďalej ako vy.

Schema P2p Meny
Zjednodušené fungovanie P2P sietí.

Vďaka extrémne silnému šifrovaniu patrí momentálne k neprelomiteľnej a najbezpečnejšej mene. To sa ale samozrejme môže zmeniť, pokrok nikto nezastaví. Hovorí sa, že keď nie sú s platbami spojené žiadne osobné údaje, ide o anonymné platby. V skutočnosti sa transakcie vystopovať dajú, stále sa ale jedná o anonymnejší spôsob platby, než z bežného bankového účtu bežnou menou.

Výhodou kryptomien je transparentnosť. Potvrdením transakcie užívateľovi sa dostane informácia o prebehnutom presune kryptomeny do tzv. blockchainu , čo je verejná databáza zhromažďujúca všetky transakcie. Preto nehrozí, že by došlo k podvrhu. Výhodou sú aj nízke či nulové poplatky za transakcie. Poplatky sú dobrovoľné a pripadajú ako odmena ťažiarom, ktorí pomôžu vašu transakciu zaradiť do blockchainu. Pokiaľ platbu raz odošlete, nemožno ju už vziať späť. Tak sa nemôže stať, že by bola odmietnutá alebo stornovaná bankou či inou inštitúciou.

Tip Tip

Stiahnite si do mobilu aplikáciu s bitcoin peňaženkou a vstúpte do sveta kryptomien ľahko a rýchlo. Tú najlepšiu bitcoin peňaženku môžete nájsť v porovnaní na našom webe 5Nej. Potom už stačí len vyhľadať niektorý z bitcoinových automatov, ktorých je po Českej republike v dnešnej dobe už okolo 50 a nakúpiť svoje prvé bitcoiny. Lacnejšie vás však vyjde nákup kryptomeny na burze. Najlepšia kryptomenová burza je aj v našom porovnaní.
Uvažujete o investícii do Bitcoinu? Kde a ako nakúpiť bitcoin?

Ako kryptomeny využívať

Pouzivani Kryptomen

Ako sme už napísali vyššie, kryptomeny sa dajú využívať v podstate ako virtuálne platidlo. Môžete ich teda rýchlo a anonymne presúvať z jedného účtu na druhý, platiť im za čokoľvek je potrebné a nikto to nezistí. Presúvať si ich môžete z počítača do mobilu, do peňaženky (myslené napr. bitcoinové peňaženky ) a pod. Jedná sa o matematicky a softvérovo prepracovaný systém, ktorý zapája do svojho fungovania aj užívateľa – majiteľa kryptomien. Poďme si ukázať, ako fungujú kryptomeny na príklade toho najznámejšieho – Bitcoinu.

trezor-pocitac
Trezor peňaženka je asi známa po celom svete.

Bitcoin, najznámejší a najobľúbenejší z kryptomien sa tzv. ťaží. Pokiaľ by sme chceli vysvetliť priebeh ťažby bitcoinov, predstavte si počítač, na ktorom užívateľovi beží program sledujúci bitcoinovú sieť. Pokiaľ chce niekto niekomu niečo poslať, objavia sa informácie o transakcii a ťažiari sa o tom dozvedia. Skontrolujú, či je všetko v poriadku, príp. danú transakciu potvrdí. Tým sa dostane do tzv. blockchainu, čo je zašifrovaná kniha obsahujúca všetky transakcie na svete. Za každé potvrdenie transakcie dostanú užívatelia odmenu v podobe jednotiek ťaženej kryptomeny, teda v našom prípade bitcoinu.

Pôvodne sa začínalo s potvrdzovaním transakcií u samotných ťažiarov. V dnešnej dobe už je trh s kryptomenami taký obrovský, že by to súkromný hardvér neustál. Dnes toto vykonávajú veľké výpočtové centrá. Jednotky kryptomeny, ktorými sa platí, sa neustále zvyšujú. Napriek tomu majú vždy nejaký svoj „strop“, teda hranicu, cez ktorú sa nemožno preklenúť. U nami uvedených bitcoínov je to maximálne 21 000 000 jednotiek – mincí.

Kde sa berie hodnota kryptomeny

Graf Bitcoin Dolar
Graf Bitcoinu voči doláru

Kryptomeny získavajú svoju hodnotu rovnako, ako napríklad akcie alebo zlato. Ide v podstate o to, koľko ľudí má o kryptomenu záujem a je ochotných za ňu zaplatiť. Dopyt a ponuka záujemcov sa stretáva na kryptomenových burzách. Vo chvíli, keď je viac záujemcov o kúpu ako o predaj, potom hodnota kryptomeny rastie. Než začnete s kryptomenami obchodovať, bolo by dobré si o nich niečo zistiť a poznať ich význam a systém. Rovnako ako pri akciách ale platí, že ak stavíte na tie najznámejšie, nemôžete takmer nič pokaziť. Vďaka veľkej popularite kryptomien rastie aj záujem o ne a tak sa povedomie o tomto spôsobe investície šíri pomerne rýchlo. Vďaka tomu na nich začínajú zarábať aj ľudia, ktorí by sa inak k investíciám nikdy neodhodlali.

Prečo mať kryptomenovú peňaženku a čo to je

Virtualni Penezenka
Príklad fungovania virtuálnej peňaženky.

Teraz možno premýšľate, keď už nejakú kryptomenu budete vlastniť, ako ju uchováte? A možno už ste počuli pojem kryptomenovej peňaženky . O čo ide? Jedná sa v podstate o virtuálne peňaženky, ktoré slúžia na uchovanie kryptomeny, teda digitálnej meny. Kryptomenové peňaženky môžu byť softvérové ​​alebo hardvérové.

Pokiaľ sa rozhodnete pre softvérovú kryptomenovú peňaženku , získate niečo ako virtuálny bankový účet, len s tým rozdielom, že jeho prostredníkom nebude žiadna banka. Jedná sa o aplikácie do mobilných telefónov alebo programy do počítača. Hardwarová kryptomenová peňaženka je naopak malá krabička, niečo ako USB flash disk, do ktorej si kryptomenu nahráte a môžete si ju prenášať so sebou ako peniaze v peňaženke. Viac o kryptomenových peňaženkách sa dozviete v našom porovnaní bitcoinových peňaženiek.

S akými kryptomenami sa môžete stretnúť

Kryptomen je v súčasnosti veľké množstvo. Ak sa pozrieme na stránky coinmarketcap.com , zistíme, že ich je okolo šiestich tisíc. V Českej republike poznáme predovšetkým bitcoin , ale veľa kryptomien sa chová rovnako alebo podobne, ako práve táto kryptomena. Niektoré sú však úplne odlišné a ich potenciál na trhu môže byť veľmi rozdielny.

Pokiaľ sa rozhodnete investovať do kryptomien a ste začiatočníci, je vždy lepšie zvoliť kryptomeny, ktoré sú známejšie a pokiaľ možno aj preverené. Na internete nájdete recenzie na rôzne kryptomeny, takže si môžete overiť, ako vyhovovali iným používateľom. My sme sa na našom webe zamerali predovšetkým na bitcoin. Preto tu nájdete porovnanie najlepších Bitcoin búrz aj porovnanie najlepších Bitcoinových peňaženiek.

Medzi ďalšie známe kryptomeny patria Ethereum, Cardano, Binance Coin (používaný na burze Binance ), Tether a ďalšie.

Zoznam 30 najznámejších kryptomien:

  • Bitcoin (BTC)
  • Ethereum (ETH)
  • Cardano (ADA)
  • Tether (USDT)
  • Binance Coin (BNB)
  • Sunshine (SUN)
  • Ripple (XRP)
  • dogecoin (DOGE)
  • USD mince (USDC)
  • bodky (DOT)
  • Uniswap (UNI)
  • Bitcoin Cash (BCH)
  • Litecoin (LTC)
  • Zem (MESIAC)
  • Chainlink (LINK)
  • Binance USD (BUSD)
  • Internetový počítač (ICP)
  • lavína (AVAX)
  • Obalené bitcoiny (WBTC)
  • Polygónová sieť (MATIC) (MATIC)
  • VeChain (VET)
  • Hviezdne lúmeny (XLM)
  • FTX token (FTT)
  • Filecoin (FIL)
  • théta (THETA)
  • Ethereum Classic (ETC)
  • Tron (TRX)
  • Dai (DAI)
  • Kozmos (ATOM)
  • Algorand (NIEČO)

Kde sa dajú kryptomeny kúpiť

Binance prikaz k nakupu-prodeji
Príkaz na nákup na burze Binance

Keďže sa v súčasnej dobe kryptomeny stávajú bežnou súčasťou trhu a platiť sa s nimi dá aj za niektorý bežný tovar, rovnako ako peniazmi, je dobré tiež vedieť, kde sa dá kryptomena nakúpiť. Pokiaľ nechcete skúšať neznáme, základné kryptomeny kúpite v bitcoinových bankomatoch. Tie sú k dispozícii napr. v Prahe, v Brne a na ďalších miestach. Pokiaľ ale chcete väčší výber, je vhodnejšie nakúpiť ich v online zmenárňach. Tých nájdete na internete celý rad, ale pozor, nie všetky sú legitímne. Preto je lepšie zvoliť overené zmenárne, ku ktorým nájdete napríklad recenzie na internete. Opäť ale hľadajte na overených weboch. Medzi vhodné zmenárne patria napr. SimpleCoin alebo Kriptomat.

Akonáhle nájdete vhodnú zmenáreň, zaregistrujete sa v nej a môžete začať nakupovať. Funguje to rovnako, ako keď si idete do klasickej zmenárne vymeniť napríklad Eura za slovenské koruny. Nakúpite si kryptomenu podľa svojich možností. To všetko. Túto kryptomenu potom môžete mať vo svojej kryptomenovej peňaženke a čakať na vhodnú príležitosť na ich predaj, alebo ju využívať na rôzne nákupy.

Doporučujeme Doporučujeme

Aby ste na kryptomenách mohli zarábať, nie je nutné ich vlastniť. Obchodovať a špekulovať s nimi môžete podobne, ako s akciami, pomocou burzy. Tip na najlepšie bitcoin burzy vrátane našich recenzií nájdete tu

Kryptomena sa dá ale pohodlne nakúpiť aj v automatoch na bitcoiny, popr. na inú kryptomenu. Záleží na tom, kde a aký automat si vyberiete. Nákup je rýchly a jednoduchý. Stačí mať v mobilnom telefóne stiahnutú aplikáciu kryptomenovej peňaženky. Nakúpiť kryptomenu v automatoch je možné ale aj bez tejto peňaženky. Podrobnejší návod, ako na to, sme rozpísali v závere článku.

Ako vám kryptomeny zarobia a ako s nimi správne obchodovať

Bitmex Kryptomeny
Kryptomenová burza Bitmex

Kto už má nejaké skúsenosti s investičným obchodovaním, najskôr pre neho nebude nič zložité ani nájdenie vhodnej stratégie pre obchod s kryptomenou . Keďže sa jedná o elektronickú menu, funguje jej nákup a predaj, a tiež následný zárobok (alebo zárobok) rovnako, ako napríklad pri nákupe akcií.

Aby sme uviedli nejaký príklad, vy nakúpite bitcoin za určitú cenu, ao chvíľu neskôr ho predáte za čiastku o polovicu vyššiu. Pokiaľ teda nakúpite za 100 dolárov a predáte za 150, potom ste 50 dolárov zarobili. A to počas niekoľkých minút. Samozrejme, že taký zárobok nie je vždy. Je potrebné trochu vedieť, ako s kryptomenou obchodovať a ideálne mať nejakú obchodnú stratégiu.

S kryptomenou sa dá špekulovať, môžete využívať páku, obchodovať s nimi atď. Teda podobne, ako s akciami. Obchodovať s nimi ale môžete aj v prípade, že žiadne nevlastníte. Na to je potrebné založiť si účet u brokera, ktorý umožňuje obchod s kryptomenami. Obchodovať potom s nimi môžete v podobe binárnej opcie alebo cfd tradingu. Medzi známe brokery patrí napr. XTB , Plus 500 a ďalšie. Ak chcete iba overené a vyskúšané brokerov, stačí sa pozrieť na naše porovnanie najlepších forex a cfd brokerov .

Ako sa dá na kryptomenách zarobiť?

Trading

Traiding (obchodovanie) je najčastejšia možnosť zarábania na kryptomenách.

Iste si kladiete otázku, ako sa dá vôbec na kryptomenách zarobiť ? Spôsob, ako na to, už sme čiastočne naznačili a faktom je, že presný postup vám nikto nedá. Je na vás, aby ste si naštudovali určité spôsoby a vyskúšali alebo si vybrali, ktoré vám budú najlepšie vyhovovať. Čo však urobiť môžeme, je tieto spôsoby vám teraz priblížiť. Poďme teda na to!

Ako u sme spomenuli vyššie, prvým spôsobom, ako na kryptomenách zarobiť , je jednoducho ich nákup a následný predaj. Vyberiete si vhodnú online zmenáreň, nakúpite kryptomenu za slovenské koruny a potom môžete buď sledovať kurz a vo vhodnej chvíli ich predať, alebo jednoducho nejaký čas počkať. Vzhľadom k tomu, že hodnota kryptomeny priebežne rastie, je pravdepodobné, že ju neskôr predáte so ziskom.

Ďalej je tu možnosť, ktorú sme už tiež zmienili. Nie je nutné kryptomenu nakupovať. Stačí nájsť vhodného brokera, ktorý vám umožní obchodovať s kryptomenou podobne, ako s akciami.

Predtým bol obľúbený spôsob, ako na kryptomenách rýchlo zarobiť, ťažba kryptomien . Ťažiari sledovali sieť bitcoinu a vo chvíli, keď sa objavila nejaká transakcia, vykonali jej kontrolu a potvrdili ju. Za to dostali odmenu v podobe jednotiek kryptomeny. V súčasnej dobe už je tento spôsob príliš náročný na čas aj financie a jednotlivcom sa neoplatí, aby takto zarábali. Naopak, skôr by prekonali.

Posledný spôsob, ako je možné zarábať na kryptomenách , je tzv. decentralizácia financií, označovaná skratkou DeFi. Vďaka nej sa kryptomeny zhodnocujú s pomerne zaujímavým úrokom, niekedy aj 10%. Tento spôsob môžete nájsť pod názvom staking kryptomien . Staking funguje tak, že majiteľ svojej mince kryptomien uzamkne do tzv. depozitu a za to dostane výhody a odmeny. Majiteľ kryptomeny však musí počítať s tým, že k uzamknutým minciam sa nedostane a navyše odmena nie je istá. Je potrebné, aby bol jeho podiel uzamknutých kryptomien natoľko veľký, že bude vybraný pre tzv. validáciu bloku.

Spôsobov, ako vykonávať staking kryptomien je hneď niekoľko. Niektoré sú náročné časovo aj finančne, iné fungujú na jednoduchšom princípe. Táto metóda je na vysvetlenie pomerne náročná, preto ak sa chcete dozvedieť viac, pozrite sa na samostatný článok o stakingu kryptomien .

Je možné využívať kryptomeny aj v reálnom svete

Placeni Kryptomeno V Kavarne
Reštaurácie a kaviarne boli asi prvé podniky, kde sa dalo platiť kryptomenami.

Ak ste doteraz mali dojem, že kryptomena je skôr investičný nástroj a spôsob, ako sa dajú rýchlo zarobiť peniaze, potom zbystrite. V roku 2021 je už úplne bežné, že sa dá kryptomenou platiť, rovnako ako normálnymi peniazmi . Platbu bitcoiny umožňujú e-shopy, ako napr. Alza , ale aj služby alebo súkromníci. Na nákup bitcoinu sa môžete dostať veľmi ľahko. Jedným spôsobom je internet – online zmenárne, ako sme už popísali vyššie. Druhou a veľmi jednoduchou možnosťou sú potom bitcoinové bankomaty/automaty , ktoré nájdete v Slovenskej republike už na 50 miestach.

Ako fungujú bitcoin automaty?

Automaty, alebo ak chcete bankomaty na bitcoiny fungujú ako offline zmenárne, ale so skutočnou bankou nemajú nič spoločné. Nájdete ich napr. v Prahe, Brne, Ostrave a na ďalších miestach, ktorých je v Českej republike už viac ako 50. Tieto bankomaty umožňujú zameniť české koruny za bitcoiny alebo inú kryptomenu – záleží na tom, čo vám vybraný automat ponúkne. Niektoré umožňujú kryptomenu len nakúpiť, iné aj predávať.

Akonáhle bitcoiny v automate nakúpite, pripíšu sa vám do vašej bitcoinovej peňaženky , ktorú si ako aplikáciu stiahnete do mobilu. Pokiaľ neviete, akú peňaženku zvoliť a ako tento proces funguje, pozrite sa na naše porovnanie najlepších bitcoin peňaženiek . Pokiaľ nemáte bitcoin peňaženku, môže vám automat vytlačiť tzv. paper wallet, ku ktorému je privátny kľúč. Je to akési potvrdenie, ktorým sa potom k svojim kryptomenám zase dostanete, ak ich chcete predať alebo použiť.


Čo čítať ďalej:


Prispieť svojou skúsenosťou
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!