Ako na najvýhodnejší nákup kryptomien v roku 2024

Kryptomena ako platidlo budúcnosti zaujíma čoraz viac ľudí. Je pritom jedno, či sú to zdatní investori, alebo ľudia, ktorí doteraz nemajú s investovaním žiadnu skúsenosť. Kryptomeny majú tú výhodu, že s nimi je možné začať, aj keď v skutočnosti investovať nechcete. Dá sa za ne totiž pohodlne a výhodne nakupovať – napríklad na rôznych e-shopoch (napr. na Alge), ale aj u súkromníkov alebo v službách. Na to, aby ste nimi mohli platiť, je ale potrebné najprv nejaké vlastniť. Poďme sa teda pozrieť, ako a kde kryptomeny kúpiť , a ako ich prípadne zase predať – ak ich nechcete využívať na nákup tovaru.

Kde nakúpiť kryptomeny

Najjednoduchší nákup kryptomeny je možné vykonať v automatoch, resp. bitcoinových bankomatoch . Ide stále o to isté zariadenie, ale názvy môžu byť rôzne. Ako získať kryptomenu týmto spôsobom si podrobnejšie vysvetlíme nižšie.

Druhou možnosťou je nákup kryptomeny cez online zmenárne . Prečo zvoliť práve tento spôsob? Pretože máte – na rozdiel od automatov – na výber oveľa viac kryptomien. V automatoch je najrozšírenejšou kryptomenou bitcoin, ale stretnúť sa môžete aj s iným typom.

Nákup kryptomeny cez burzu

Binance Podporovane Meny
Burza Binance je miesto, kde kúpiť kryptomenu.

Poslednou možnosťou, ako nakupovať kryptomenu , je nákup na burze. Výhodou je, že si nemusíte inštalovať kryptomenovú peňaženku, ani kryptomenu skutočne vlastniť. Nevýhodou je trochu zložitejší proces nákupu.

Najprv si vyberiete burzu, na ktorej chcete obchodovať. Výber najlepších bitcoin búrz nájdete napr. v našom porovnaní bitcoinových búrz . Potom sa na ňu zaregistrujete a overíte svoju osobu (občianskym preukazom, vodičským preukazom a pod.) Po overení si na svoj účet na burze pošlite peniaze, za ktoré budete nakupovať kryptomeny. Je fajn, že sa nemusíte obmedzovať na jednu kryptomenu, ale nakúpiť hneď niekoľko rôznych. Problém môže nastať vo chvíli prevodu. Nie každá burza umožňuje poslať si na účet peniaze v eurách. Väčšinou sa obchoduje v eurách alebo USD. Preto je potrebné najskôr peniaze na túto menu previesť a tým pádom sa pripravte na poplatky banke.

Nákup kryptomeny v online zmenárňach

simplecoin
Simplecoin je príklad online zmenárne.

Online zmenárne umožňujú nákup kryptomeny, ale aj jej predaj . V podstate tu môžete s kryptomenami obchodovať podľa svojho uváženia. Ich výhodou je veľký výber kryptomien. To ale zároveň môže byť aj nevýhoda. Pokiaľ sa do obchodovania pustí niekto, kto je úplne neskúsený, je vždy lepšie, keď zvolí overenú kryptomenu, ktorá je najrozšírenejšia – v Českej republike predovšetkým spomínaný bitcoin . Široká ponuka ale môže neskúseného používateľa zlákať k neuváženým investíciám, ktoré sa nemusia vyplatiť.

Druhou nevýhodou online zmenární je, že nie všetky sú úplne legálne. Pokiaľ už sa pre tento krok rozhodnete, hľadajte také, ktoré sú overené. Napr. Simplecoin alebo Kriptomat.

Prvým krokom je teda výber vhodnej zmenárne. Ďalej je potrebné stiahnuť si do mobilu aplikáciu kryptomenovej peňaženky . Aké sú tie najlepšie, zistíte napr. v našom porovnaní bitcoinových peňaženiek . Zistite, akú platbu vám vybraná zmenáreň umožňuje – väčšinou je to bankový prevod alebo platba kartou. Platba kartou je síce rýchlejšia, ale máva vyšší poplatok, než platba prevodom. Premyslite teda, ako veľmi sa na nákup ponáhľate.

Vo formulári na nákup kryptomeny vyplníte, za koľko peňazí chcete nakúpiť (napr. 100 EUR) a hneď v políčku vedľa vidíte, koľko za svoje peniaze získate bitcoinov. Je to väčšinou zlomok čiastky, podľa toho, ako si vedie bitcoin či iná (vámi vybraná) kryptomena na burze. Nižšie vyplníte svoj e-mail a adresu bitcoinovej peňaženky, ktorú nájdete vo svojej mobilnej aplikácii.

Tlačítkom dáte „vytvoriť objednávku“ a ste presmerovaní na platbu. Ak ste zvolili platbu kartou, systém vás automaticky presmeruje na platobnú bránu. Pri platbe prevodom vám budú do vášho emailu zaslané pokyny na zaplatenie.

Akonáhle bude váš nákup potvrdený, obdržíte o tom informáciu do emailu a do vašej peňaženky sa pripíšu patričné ​​bitcoiny, prípadne iná kryptomena. Podľa toho, čo nakúpite.

Výhody a nevýhody nákupu cez online zmenáreň

 • Rýchly a jednoduchý nákup kryptomeny
 • Vhodné aj pre začiatočníkov
 • Kryptomenu je možné nakúpiť za slovenské koruny
 • Možno platiť kartou alebo prevodom
 • Ak robíte väčší nákup, zmenáreň bude chcieť overiť vašu identitu
 • Než začnete, je nutné stiahnuť si do mobilu aplikáciu bitcoinovej peňaženky
 • U platby prevodom môžete na pripísanie kryptomeny do vašej peňaženky čakať aj niekoľko hodín, popr. do druhého dňa

Doporučujeme Doporučujeme

Viete o tom, že s kryptomenou je možné obchodovať bez toho, aby ste ju skutočne vlastnili? Môžete využiť nákup kryptomeny na burze, čo sa dá urobiť online a nie je pritom nutné inštalovať bitcoinovú peňaženku. Zoznam tých najlepších bitcoin búrz.

Nákup kryptomeny v automatoch

Krypto Atm
Kryptomeny sa dajú nakupovať v špeciálnych bankomatoch.

Druhou možnosťou, ako nakúpiť kryptomenu , a ktorá je vhodná pre začiatočníkov i pokročilých investorov, sú bitcoinové bankomaty , alebo automaty. Jedná sa stále o to isté, len sa môžete stretnúť s viacerými názvami. Nájdete ich spravidla vo väčších mestách, napr. v Prahe, Brne alebo Ostrave. V súčasnej dobe existuje po Českej republike okolo 50 bitcoinových automatov a ďalšie nájdete samozrejme aj v zahraničí.

Nákup kryptomeny je pomerne jednoduchý. Opäť si nachystajte mobilný telefón s vašou bitcoin peňaženkou. Na bitcoinmate vyberiete kryptomenu, buď bitcoin, alebo inú, ak ich automat ponúka. Následne zvolíte čiastku, ktorú chcete za kryptomenu vymeniť. Automat vás vyzve, aby ste pomocou QR kódu naskenovali svoju bitcoin peňaženku, nie je teda nutné niečo niekam z mobilu prepisovať. Tento QR kód môžete mať pripravený aj na papieri. Potom do automatu vložíte vami zvolenú sumu, za ktorú chcete kryptomenu nakúpiť a potvrdíte svoj nákup.

Niektoré bitcoinmaty majú tlačiareň, na ktorej si môžete o svojom obchode vytlačiť potvrdenie. Kryptomena, ktorú ste si nakúpili, sa objaví vo vašej bitcoinovej peňaženke počas chvíle. Stačí počkať, až vaša požiadavka dorazí na burzu a bude zaznamenaná.

Výhody nákupu kryptomeny cez automat

 • Vhodné aj pre začiatočníkov
 • Anonymita
 • Hotovosť vymeníte za bitcoiny veľmi rýchlo
 • Nie je nutné riešiť nejaké online prevody

Nevýhody

 • Potrebujete bitcoinovú peňaženku
 • Pri nákupoch väčších čiastok je nutné overenie – verifikácia klienta
 • Automaty môžu mať vysoké poplatky

Ďalšie spôsoby, ako nakúpiť kryptomenu

Kryptomenu je možné nakúpiť aj ďalšími spôsobmi. Tie už však nie sú také známe a časté. Jedným z nich je fyzický nákup kryptomeny , druhým priamy nákup pomocou online platforiem a tretím spôsobom je nákup kryptomeny cez burzu , pri ktorom nemusíte danú kryptomenu vôbec vlastniť. Poďme si aspoň načrtnúť, ako tieto spôsoby nákupu kryptomeny fungujú.

Fyzický nákup kryptomeny

Virtualni Penezenka

Obľúbený je fyzický nákup kryptomeny , ktorý môže byť rýchly, rovnako ako zdĺhavý. Záleží na tom, s kým obchodujete, ako sa vopred dohovoríte atď. Funguje to tak, že buď máte kamaráta, známeho a pod., s kým si dohovoríte nákup kryptomeny. Vy mu odovzdáte hotovosť z ruky do ruky a dáte mu QR kód alebo adresu vašej bitcoin peňaženky. On vám na ňu prepošle dohodnutú čiastku kryptomeny.

Fyzické osoby si môžete samozrejme dohľadať na internete. Potom je ale potrebné najprv dohovoriť miesto a čas stretnutia a tiež dávať pozor, aby nešlo o podvodníka, ktorý vás chce len okradnúť.

Tip Tip

Chcete obchodovať kryptomenu fyzicky? Konajte vždy len s ľuďmi, u ktorých máte istotu, že vás nepodvedú. Ak už obchodujete s človekom, ktorého ste nikdy nevideli, dohodnite si schôdzku na verejnom mieste, kde nebudete sami – napr. v reštaurácii. Môžete tiež so sebou na schôdzku vziať niekoho tretieho, kto vám prípadne zaistí bezpečie, alebo aspoň odradí svojou prítomnosťou prípadného podvodníka od nekalostí.

Pokiaľ premýšľate, kde na také osoby naraziť, skúste to napríklad na facebooku. Tam nájdete hneď niekoľko skupín, ktoré sa na fyzickú výmenu kryptomeny sústreďujú. Druhou možnosťou je web LocalBitcoins , kde si môžete dohovoriť ako fyzické stretnutie, tak online prevod, o ktorom píšeme nižšie.

Nákup kryptomeny cez online platformy

Nákup kryptomeny cez online platformy bol predtým veľmi obľúbený a využívaný, ale v súčasnosti už sú populárnejšie iné spôsoby. Proces nákupu priamo od fyzickej osoby pomocou platformy je síce zaujímavý, ale trochu zdĺhavý. Ako to funguje?

Najprv si vyberiete platformu, na ktorej sa kryptomeny obchodujú. Napr. LocalBitcoins . Po zaregistrovaní, kedy sa musíte plne overiť, vyberáte z ponúk fyzických osôb. Pokiaľ vás nejaká zaujme, komunikujete online priamo s touto osobou. To môže byť dosť zdĺhavé a málokto na to má trpezlivosť. Pokiaľ sa ale dohodnete na cene, pomocou vybranej platformy obchod dokončíte. Každý užívateľ má pritom uvedené, akým spôsobom je možné platiť – napr. cez PayPal.


Čo čítať ďalej:


Prispieť svojou skúsenosťou
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!

Užívateľské skúsenosti

1 skúseností

Pánové prosím vás dokážete mi poradit kam můžu dojít a kdo mě krok po kroku povede za ruku jak nakoupit chci koupit za větší částku a nemůžu si dovolit udělat chybu díky za odpověď

Hodnocení - 3
Nákup
19. 4. 2022